Цей день в історії

Запуск “Mars Science Laboratory” – марсіанської наукової лабораторії

Перша американська програма Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (НАСА) була започаткована в 1964 році. Вона мала назву “Марінер”, а її мета полягала в пошуку ознак життя на Марсі.

Наступний етап дослідження Марсу розпочався запуском великого орбітального апарату “Mars Observer” з комплексом з шести наукових приладів у вересні 1992 року. Однак він був втрачений в результаті аварії двигуна у серпні 1993 року за кілька днів до виходу на орбіту супутника планети. Після цієї невдачі було вирішено зробити ставку на малі космічні апарати. В 1996 році з метою відпрацювання схеми посадки на Марс було відправлено “Mars Pathfinder”, який 4 липня 1997 рокуздійснив посадку і для дослідження поверхні наступного дня з нього було випущено марсохід «Sojourner», який пропрацював три місяці.

У квітні 2004 року НАСА почало роботу над мобільною марсіанською науковою лабораторією “Mars Science Laboratory” (MSL), випробування якої пройшло через чотири роки. MSL мав рекордну масу 3839 кг і складався з трьох модулів – транспортного, посадкового і марсоходу. Із-за тривалого періоду випробувань запуск лабораторії був перенесений і відбувся 26 листопада 2011 року з космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида). Після майже двох років польоту MSL увійшов в атмосферу Марса і 6 серпня 2012 року о 05:17 за Грінвичем, подолавши 563 млн км, марсохід «К’юріосіті» («Допитливість») здійснив м’яку керовану посадку на поверхню планети в кратер Гейла.

Перед MSL були поставлені кілька наукових задач – вивчення атмосфери, клімату і геології планети, виявлення слідів біологічних процесів з метою встановлення умов існування в минулому життя на Марсі. Маючи термін служби 686 земних діб і 10 км ходу, “К’юріосіті” у грудні 2012 року його місія була продовжена на невизначений час. 7 лютого 2014 року”К’юріосіті” зробив перші в історії знімки Землі з поверхні Марса, 24 червня виявив, що Марс колись мав умови навколишнього середовища, сприятливі для мікробного життя, а 24 березня 2015 року виявив у великій кількості з’єднання азоту, що підтвердило придатність вод червоної планети для зародження життя.

Цей день в історії

Залишити коментар