Цей день в історії

Запуск першої повітряної кулі у Франції

З давніх давен людина прагнула пізнати небо. Кожне відкриття наближало її до цієї мети. Яскравим прикладом цього слугує винайдення повітряної кулі.

Брати Монгольф’є, чий батько був власником паперової фабрики, спочатку ставили досліди з паперовими кульками, наповненими воднем і водяною парою. Лише випадково здогадалися, що використання гарячого диму більш ефективне. Одна з таких куль, діаметром 3,5 метра, протрималася у повітрі 10 хвилин, піднявшись на висоту 300 метрів. Перший успішний запуск кулі, котра отримала назву “монгольф’єр”, брати здійснили в червні 1783 року в рідному Анноні – на Ринковій площі міста вони запустили повітряну кулю без екіпажу. Монгольф’єр, діаметром 30 метрів, представляв собою льняний мішок, покритий шаром паперу і наповнений гарячим димом. Він зміг піднятись на висоту близько 500 метрів і пролетіти 1800 метрів.

19 вересня 1783 року на запрошення Французької Академії наук брати Монгольф’є у Весалі (під Парижем) запустили першу “пілотовану” кулю, котра через вісім хвилин після охолодження диму приземлилась за 4 кілометри від місця старту.

Через два місяці в небо піднялася перша людина – Пілатр-де-Розьє і маркіз д’Арланд – на висоту до кілометра і за 25 хвилин пролетіли близько 9 кілометрів. 24 вересня 1784 року в Ліоні в повітря піднялася перша жінка – пані Тібль у присутності шведського короля Густава III досягла висоти 2700 метрів. Вона протрималася у повітрі 142 хвилини.

Через свої недоліки монгольф’єри згодом поступилися місцем шарльєрам – аеростатам, наповнюваним воднем. Однак у другій половині XX ст. завдяки розробці нових вогнетривких матеріалів і балонних газових горілок, монгольфєри знову стали популярні. У 2002 році американський авіатор Джеймс Стівен Фоссетт першим облетів на повітряній кулі Землю.

Цей день в історії

Залишити коментар