Важливе Суспільство

Залізна леді Уляна. Медична реформа ( Частина II)

 

 

Скоротити число ліжок в держлікарнях або почати брати гроші з пацієнтів означає піти проти Конституції України: 49 стаття гарантує українцям безкоштовне лікування в комунальних і державних лікарнях і забороняє закривати медичні заклади.
“Ця норма Конституції гальмує всі реформи в медицині”, – говорить Квіташвілі. Втім, у нього був план, як ці перешкоди обійти: Квіташвілі вирішив описати на законодавчому рівні, які конкретно медичні послуги українська держава надає безкоштовно, відмовитися від змісту койко-місць і платити лікарям за надані пацієнтам послуги.
Залишалася справа за малим: заручитися підтримкою профільного комітету Верховної Ради. Але не тут-то було.
Згадуючи про той час, Квіташвілі невтішно відзивається про главу комітету і народного депутата Ольги Богомолець. В кінці грудня 2014 го Квіташвілі представив концепцію реформи медицини. Через три тижні Богомолець розповіла про свою програму “25 кроків до щастя”.
З Мусієм відносини теж не склалися.
Експерт Костянтин Надутий, помічник Мусія, розповідає, що до кінця 2014-го у Мусія була своя концепція реформи охорони здоров’я. Експерт вважає, що Квіташвілі скопіював багато напрацювань з цього документа, а сам комітет просто викинув за борт реформи. Як би там не було, а просувати свою реформу в комітеті Квіташвілі було практично неможливо.

Рік війни

Для того, щоб зрозуміти, в якому середовищі працював Квіташвілі, варто зробити невеликий екскурс в історію. Осінь 2014 го. З’ясовується, що закупівлі МОЗом життєво важливих ліків провалені.
Арсеній Яценюк усунув тодішнього міністра охорони здоров’я Мусія з посади. Незадовго до цього Мусій пояснював проблему тим, що його зам Роман Салютин затягнув із закупівлями плюс проблема була в зростанні курсу валют і непростий системі держзакупівель.

 
 Олег Мусий PHARMA.NET.UA

Центр протидії корупції називає інші причини. “(У 2014-м-прим. Авт.) Держсистема забезпечення громадян життєво необхідними ліками була заблокована внаслідок системної політичної корупції чиновниками МОЗ та профільних відомств”, – написано в звіті ЦПК про закупівлі в медицині за 2014 рік.
Того року до багатьох лікарень не доїхали ліки для хворих на туберкульоз, ВІЛ / СНІД, гепатит, рак, дитячі вакцини.
Щоб позбутися корупції, Квіташвілі запропонував купувати ліки через міжнародні організації, що займаються проблемами охорони здоров’я по всьому світу. У лютому 2015 го МОЗ представив законопроект про передачу держзакупівель ліків Всесвітньої організації охорони здоров’я та ЮНІСЕФ.
Законопроект прийняли, але доповнили список організацій, причому кінцевим автором закону стала Богомолець разом з кількома депутатами. Квіташвілі і тут був незадоволений, але проблема не в авторстві: розширений список організацій загальмував впровадження нової системи закупівель, довелося заново домовлятися з міжнародниками і переписувати нормативні документи МОЗу. Договору з ПРООН, ЮНІСЕФ і Crown Agents МОЗ підписав тільки в кінці жовтня 2015 го.
Навесні 2015 го війна Квіташвілі з українським політикумом увійшла в гарячу фазу: проти нього почали службове розслідування – реформи йшли повільно, ліки не закуповувалися.
Була й інша претензія: мовляв, Квіташвілі збирався приватизувати українську медицину. Богомолець змінюється в обличчі, коли згадує про це: “Якби ми не зупинили ці” реформи “, то зараз на місці лікарень були б торгові центри. Я чітко сказала тоді: я не дам приватизувати систему охорони здоров’я України!”.
Справа була трохи не так. У липні 2015 МОЗ подав у Раду пакет законів про реформування медицини – №№2309, 2310, 2311. Основною законопроект №2309 був про автономізацію медустанов: щоб перейти з повного фінансування лікарень на оплату наданих лікарями послуг, потрібно дозволити лікарням отримувати дохід офіційно.
Для цього вони повинні стати підприємствами. Це не означає автоматичну приватизацію лікарень, і в першій версії законопроекту МОЗу про це мова не йшла.
Богомолець зрозуміла цей законопроект інакше. “Ми його (пакет законопроектів – прим. Авт.) Заблокували, – каже вона. – Комітет створив на базі цього закону (вірніше, пакета законопроектів – прим. Авт.) Свій законопроект.

 
 Ольга Богомолець
RBC.UA

Лікарня не має права продати землю або будинок, як було передбачено в моделі реформи Квіташвілі “. Подача альтернативного законопроекту – поширена парламентська тактика.

“Альтернативний законопроект – це можливість або навіть примус до діалогу в парламенті”, – пояснює Богомолець. Діалогу з Квіташвілі так і не вийшло: тоді закон про автономізацію медустанов не прийняли.
Коли в липні 2015 го Квіташвілі подав у відставку, у Верховній Раді вже лежало постанову про його звільнення. Правда, піти йому вдалося тільки разом з відставкою уряду Яценюка через 9 місяців: до цього депутати охоче схиляли ім’я Квіташвілі на телеефірах та під куполом Ради, але звільняти його не поспішали.

                                                                                   Залізна Уляна

Уляна Супрун переїхала з Америки в Україну з чоловіком Марком напередодні Революції гідності. До цього вона багато років працювала рентгенологом, була віце-президентом нью-йоркської жіночої клініки Medical Imaging of Manhattan.
“В Україні ми планували зайнятися переведенням українських книг на англійська, просуванням українських письменників і культури. Але Майдан змінив наші плани”, – говорить Супрун. До того, як стати в.о. міністра охорони здоров’я в серпні 2016, вона займалася цивільним проектом “Захист патріотів”.
Благо заробляти на життя вже було не потрібно: грошей від продажу частки в клініці і вдома в Нью-Йорку у подружжя Супрун досить.
У Супрун, яка очолює МОЗ з серпня 2016- го, ефективність набагато вище, ніж у Квіташвілі. Навесні парламент прийняв законопроект №2309 про автономізацію медустанов.
Щоб проштовхнути цей документ через Раду, МОЗ пішов на хитрість: відмовився від обов’язкової автономізації лікарень і погодився на авторство Ольги Богомолець. Супрун каже, що від цього суть реформи не змінилася.

 
 Уляна Супрун, Роман Ілик, Оксана Сивак, Олександр Лінчевський, Павло Ковтонюк
FB УЛЯНА СУПРУН

У Міністерстві та медичному співтоваристві Супрун доводиться несолодко. “Документи в МОЗі або дуже повільно проходять департаменти, і я отримую їх прямо перед дедлайном, або зовсім” губляться “, – розповідає вона про міністерські будні. – Приблизно третина співробітників МОЗу постійно займаються легким саботажем”.
Це квіточки порівняно з конфліктом з окремими відомими лікарями.
На зустрічі в комітеті охорони здоров’я, з якої Супрун демонстративно пішла, був глава Інституту серця Борис Тодуров. На початку 2017 го року він звинуватив в.о. міністра в провалі закупівель ліків. До цього з МОЗ воювала Світлана Донська, головний онкогематолог України.
“МОЗ вічно винен: то ліки і стенти закупив неякісні, то вони в дефіциті. Але ці ж лікарі складали списки препаратів. І у самих же потім виявляється, що повно ліків на складах”, – говорить Супрун.
Для того, щоб на адресу МОЗу більше не лилися подібні звинувачення, в.о. міністра повністю передала закупівлі міжнародним організаціям до 2019 року, запросила провідних лікарів для складання списків закупівлі ліків (в тому числі – з приватних клінік, які не отримують від держави нічого), і змусила державні лікарні та поліклініки публікувати свої залишки препаратів.
Супрун не приховує, що впроваджує старі напрацювання Квіташвілі. Але уточнює: при розробці реформи побажання всіх стейкхолдерів, включаючи комітет ВР з питань охорони здоров’я, МОЗ врахував. Основних напрямків реформи чотири.

 

Зазвичай реформа медицини йде непросто і в більш цивілізованих країнах, ніж Україна. “Це дуже публічна сфера і стосується кожного з нас. Тому МОЗу доводиться багато пояснювати, що ми робимо і чому”, – говорить заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Він постійно їздить по Україні разом з Супрун, іншими її заступниками і експертами РПР з розповідями про майбутнє медицини. Але від цього у медичної спільноти та пацієнтів менше питань не стає. VoxUkraine поспілкувався з шістьма лікарями, десятком експертів і безліччю пацієнтів і зібрав основні страхи на цю тему

Джерело: http://www.pravda.com.ua