Цей день в історії

Закладання першого каменю в будівництво Білого дому

Ця будівля належить до числа найвідоміших в світі. Багато хто, відвідуючи Сполучені Штати Америки, вважає своїм обов’язком сфотографуватися на її фоні.

Першою столицею проголошених Другим континентальним конгресом 4 липня 1776 року незалежних від Великобританії Сполучених колоній стало місто Філадельфія. З невеликими перервами це місто мало даний статус до 1783 року, коли у Філадельфії спалахнув бунт, що поставив під загрозу безпеку роботи парламенту. Це питання було розглянуто на Філадельфійському конвенті 1787 року, який затвердив нову редакцію конституції США і постановив виділити спеціальну територію для будівництва нової столиці. У 1790 році було прийнято рішення розмістити її на межі штатів Меріленд і Вірджинія вздовж ріки Потомак і наступного року почалося будівництво міста за проектом французького архітектора Шарля л’Енфана. Того ж таки, 1791 року, було прийнято рішення назвати його на честь президент Джорджа Вашингтона, а округ в якому розміщувалась столиця – Колумбія, на честь жіночого символу США.

13 червня наступного року розпочалося зведення резиденції президента за проектом ірландського архітектора Джеймса Хобана, якого вибрав особисто Джордж Вашингтон, побачивши його будівлю суду в окрузі Чарльстон (штат Південна Кароліна). За наполяганням Вашингтона Хобан переробив проект резиденції губернатора в Дубліні з триповерхової на двоповерхову, натомість розшивши її фасад. Будівництво резиденції закінчилось 1 листопада 1800 року і того ж дня в ній оселився президент Джон Адамс з дружиною.

Із-за контрастності сіро-білих стін будівлі з червноними цегляними стінами навколишніх споруд з 1809 року президентську резиденцію, яку спочатку називали Президентський палац, стали іменувати Білий дім і ця назва була юридично узаконена в 1902 році за розпорядженням президента Теодора Рузвельта. У 1814 році під час Англо-американської війни Білий дім разом із Капітолієм згорів і був відбудований в 1817 році, а в 1948-52 роках був перебудований ще раз згідно із сучасними вимогами.

Сьогодні у Білому домі шість поверхів, два з яких підземні, загальною площею 5 100 м2, два з них займає сім’я президента, який здійснює свою діяльність з управління країною в Овальному кабінеті, розташованому в лівому крилі будівлі, і його щорічно відвідує більше мільйона екскурсантів, які мають можливість побачити найкрасивіші та історичні приміщення, включаючи Східну, Зелену, Блакитну та Червону кімнати і Їдальню для офіційних заходів.

Цей день в історії