Культура

Закарпаття готується до відзначення Міжнародного дня ромів

Колорит ромської культури неможливо передати словами. Тільки якщо побачити. як представники цієї національності відзначають те чи інше свято, можна переконатися в цьому.

Цієї суботи в Ужгороді відзначатимуть Міжнародний день ромів.

Як зауважив Йосип Резеш – начальник відділу національностей та релігій Закарпатської ОДА, свято відзначають вже 40 років. 8-го квітня роми разом запалюють свічки на знак єдності та спускають вінки на воду, що є символом нелегкої долі без історичної батьківщини.

“Уже з 1993-го року ми проводимо день ромів у місцях компактного їх проживання. Цьогоріч локація буде біля обласного музично-драматичного театру. На місці буде кибитка, шатер, багаття, на якому буде варитися бограш, яким будуть пригощати гостей заходу.  Також буде піша хода вулицями міста, яка почнеться 8-го квітня о 14.00 та пройде центром міста. Далі у приміщенні драмтеатру відбудеться великий концерт. На заході буде дуже багато музики, пісень, танців. Ми, зокрема, хочемо, аби й роми дізналися про цей день, позаяк багато хто про нього не знає”, – відзначила організатор святкових заходів Світлана Адам.

Згідно даних Всеукраїнського перепису населення, в області проживають понад 14 тисяч ромів. Однак медпрацівники, які здійснюють обходи домогосподарств у ромських поселеннях, наводять і інші цифри – 48,5 тисяч осіб. Роми компактно розселені поблизу та безпосередньо в 79 населених пунктах Закарпаття. Ромська громада об’єднана у 18 громадських організаціях, одній асоціації та одному конгресі.

Окрім того, при Закарпатській ОДА створено міжвідомчу групу з питань виконання плану заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020-го року.

Борис Бучко. голова громадської ради ромів при Закарпатський ОДА, відзначив, що їх завдання полягає в тому, щоб допомагати вирішувати проблеми, які є сьогодні в районах: “Пройшло тільки 8 місяців, але вже є певні результати нашої роботи. Щонайменше роми на місцях вже знають до кого вони можуть звернутися у разі потреби”.