Цей день в історії

Загибель “Титаніка” – одна з найбільших катастроф минулого століття

Фільм з однойменною назвою відомий багатьом нам з дитинства, а слова пісні “My heart will go on” ми також знаємо напам’ят. А що ми знаємо про сам корабель.

“Титанік” був збудований в 1912 році ірландським судновласником Вільямом Перрі та мав стати найшвидшим та найбільшим судном у світі. Гігантський корабель водотоннажністю 52 147 тонн міг розвивати швидкість 23 вузли (42 км/год), був близько 269 метрів у довжину і 28 метрів у ширину, мав подвійне дно і спеціально сконструйований трюм, розділений на 16 герметичних секцій, наповнення водою навіть чотирьох з яких, не могло привести до катастрофи. Це давало підстави пресі називати “Титанік” судном, що не тоне.

10 квітня 1912 року “Титанік” вийшов з британського порту Саутгемптон, зробив зупинку в Шербурі (Франція) та Квінстауні (Ірландія). На його борту знаходилися 2234 пасажири, з якими він вирушив до Нью-Йорка, куди мав прибути 16 квітня. Всупереч застереженням про небезпеку зіткнення з айсбергами, яких лише 14 квітня надійшло сім, о 23-40 на швидкості 25 вузлів (46,5 км/год) вдарився об льодяну глибу. Від удару в трюмі корабля утворилася величезна пробоїна довжиною майже 100 метрів, п’ять його відсіків наповнилися водою і за півгодини корабель почав тонути.

На судні почалася паніка, посилена ще тим, що для всіх пасажирів не вистачало місця на рятувальних шлюпках, розрахованих лише на 1178 осіб (як того й вимагали тогочасні правила техніки безпеки). Через майже дві години корабель розколовся навпіл і о 2-27 ночі повністю пішов під воду. Це привело до загибелі 1517 чоловік, котрі не змогли залишити корабель або замерзли й потонули у воді; 712 чоловік врятував корабель “Карпатія”, який прийняв сигнал лиха з “Титаніка” і першим прийшов на допомогу.

Загибель “Титаніка” стала найбільшою морською катастрофою свого часу й досі входить до числа найбільших катастроф XX столітт. Уламки судна виявила у 1985 році спільна американо-французька експедиція на глибині 3750 метрів на відстані близько 800 кілометрів від острова Ньюфаундленд. Однак поганий стан носової та кормової частин і їх глибоке занурення в мул не дають можливості підняти їх на поверхню. У 2009 році померла остання врятована з “Титаніка” людина, якій на момент катастрофи було два місяці.

Цей день в історії