Цей день в історії

Завершення “епохи Лінкольна”

Його ім’я увійшло в історію Громадянської війни в США. Тепер на честь нього називають вулиці, створюють музеї. В чому ж проявлялася одіозність одного з найвідоміших президентів заокеанської країни?

Авраам Лінкольн був обраний президентом США у 1860 році як представник Республіканської партії, ініціатором створення якої він був. Партія виступала проти поширення рабства, за безкоштовне виділення вільних земель всім бажаючим, централізацію влади і торговий протекціонізм. Перемога Лінкольна під цими гаслами розколола державу і ще до його інавгурації сім штатів вийшли зі складу США, утворили нову державу і обрали свого президента. Це привело до початку Громадянської війни, в ході якої до Конфедерації південних штатів приєднались ще чотири штати Півночі.

1 січня 1863 року президент Лінкольн проголосив Прокламацію Звільнення від рабства, дія якої розповсюджувалась на чотири рабовласницькі штати, що залишились у складі США і три південних, що контролювались армією Півночі. Війна закінчилась капітуляцією Конфедеративних Штатів Америки 9 квітня 1865 року, коли була зайнята столиця Півдня місто Річмонд. Через п’ять днів прихильник Півдня актор Джон Вілкс Бут зайшов в урядову ложу театру Форда у Вашингтоні, де перебував на виставі Лінкольн і смертельно поранив його.

Бут, прихильник Конфедеративних Штатів Америки, під час Громадянської війни перебував в Північних штатах і спочатку планував викрадення Лінкольна й подальше вивезення його до Річмонда, столиці Конфедерації. Однак запланована на 20 березня 1865 року акція не вдалася, а через два тижні Річмонд був зайнятий військами Півночі і поразка Півдня стала невідворотньою. Увійшовши до президентської ложі, Бут підійшов ззаду і вистрілив Лінкольну в голову і, вистрибнувши на сцену, проголосив “Sic semper tyrannis! (Так завжди стається з тиранами)”. Йому вдалося втекти з Вашингтону, але він був схоплений у Вірджинії, де загинув при не до кінця з’ясованих обставинах.

Поранений Лінкольн помер о 7-22 ранку 15 квітня 1865 року і став першим президентом США, що загинув у результаті замаху. Він був похований 5 травня в Спрінгфілді (штат Іллінойс), місті, де жив до початку свого президенства.

В історії США Авраам Лінкольн став однією з центральних постатей, людиною, що запобігла розколу країни і завдяки емансипації негритянського населення зробила значний внесок у формуванню американської нації. Започаткована Лікольном модернізація Півдня, проведена аграрна реформа, створена за його ініціативи нова банківська система і збудована транснаціональна залізниця дали можливість США на початку XX століття стати світовим лідером.

Цей день в історії