Цей день в історії

Завершення випробування вакцини проти поліомієліту

Більшість захворювань знайомі людству з давніх давен. Однак лише наукові відкриття дали змогу ставити точні діагнози та винаходити ефективні методи лікування. А поява щеплень дала змогу запобігти поширенню хвороби.

Поліомієліт як хвороба відома людям уже кілька тисячоліть. Але у працях давніх вчених, зокрема Гіпократа та Галена, йдеться лише про поодинокі випадки. Рідкісною ця хвороба була і в епоху Середньовіччя. З середини XIX століття поліомієліт з’являється в Західній Європі та США у такій формі, що в багатьох хворих залишаються наслідки хвороби на все життя. В Європі й США регіональні епідемії траплялися кожні 5-6 років. У середині XX століття зростання захворюваності на поліомієліт спостерігалося в багатьох країнах Європи та Північній Америки характер національного лиха – лише в США в 1952 році було зафіксовано 58 тисяч захворювань і 3 тисячі померлих від цієї хвороби.

У перші десятиліття XX століття, лікування полієміліту обмежувалось карантином для запобігання передачі вірусу. Коли в 1930-х роках почалися перші дослідження вірусів, Джонас Солк, нащадок єврейських емігрантів з Росії, був студентом медичного факультету нью-йоркського університету. У роки Другої світової війни він брав участь у розробці вакцин проти грипу, а в 1947 році, як керівник науково-дослідної лабораторії в Університеті Піттсбурга, отримав грант для вивчення вірусу поліомієліту та розробки відповідної вакцини.

Перші успішні результати були отримані в 1950 році; через два роки доктор Солк провів перші випробування на людях – в експерименті взяли участь хворі на поліомієліт і його родина. Про створення ефективної вакцини він оголосив 26 березня 1953 року на радіо CBS і в статті, опублікованій в журналі Американської медичної асоціації через два дні. У лютому 1954 року почалось перше практичне застосування вакцини проти поліомієліту, розробленої доктором Джонасом Солком, – цього дня почалося щеплення понад 5000 учнів початкових класів Пітсбурга. Про результативність вакцини було оголошено 12 квітня 1955 року і цей день майже став національим святом у США.

Запровадження в практику вакцин проти поліомієліту призвело до швидкого зниження захворюваності, а на багатьох територіях — до практично повної його ліквідації. Найбільшу роль у подоланні недуги відіграла безкоштовна вакцина для прийому всередину, розроблена американським імунологом Альбертом Себіним, – в 1957 році вона пройшла успішні випробування й була визнана ВООЗ найдієвішою.

Цей день в історії