Суспільство

Енергозберігаюче тепло: досвід Запоріжжя

Платити по мінімуму та бути в теплі – це все цілком можливо. До нових технологій обігріву вдаються як приватні господарства, так і комунальні установи. Ось один з яскравих прикладів.

Керівництво бюджетних установ Запоріжжя не залишилося осторонь цього процесу. Впровадження технологій енергозбереження дуже швидко продемонструвало виправданість затрачених зусиль.

Дитячий садок з “розумним” опаленням

Дитячий садок №100 “Гармонія” знаходиться на вулиці Харчовій, в Шевченківському районі Запоріжжя. Останні 20 років будівля установи знаходилася в аварійному стані. Оновлений дитсадок відкрився після капітального ремонту у травні 2017-го року.

Реконструкцією протягом 10 місяців займалися німецькі підрядники за кошти організації “GIZ” в рамках програми розвитку інфраструктури в Україні.

Ззовні будівлю утеплено шаром мінеральної вати товщиною 15 сантиметрів. Вдвічі більше її використовували для утеплення приміщення в підвалі і на даху. Утеплені стіни будівлі, тепловий пункт, система рекуперації, енергоефективні віконні блоки — все це допомагає берегти тепло і значно економити. За неповний опалювальний період — з листопада по січень — модернізований дитячий садок площею 306 кв.м. спожив 22,95 Гкал теплової енергії: в три рази менше, якщо порівнювати з закладами аналогічної площі. Металопластикові вікна теж з секретом. Всередині склопакета — газ аргон, який має низьку теплопровідність. Взимку “аргонові” склопакети краще тримають в приміщенні тепло, а влітку, відповідно, прохолоду. На саме скло зовні нанесено спеціальне захисне покриття: це дозволяє не використовувати в приміщенні жалюзі або штори.

У будівлі працює система рекуперації повітря, яка дозволяє повертати в приміщення теплову енергію. У літню пору охолоджене вологе повітря зберігає прохолоду.

Після відкриття в “Гармонії” працюють чотири дитячі групи, в тому числі дві інклюзивні, розраховані на 75 дітей.

Завдяки тепловому пункту і температурним регуляторам на батареях в холодному січні ми спожили лише 9 Гкал тепла. Звичайний стандартний дитсадок такого зразка споживає в чотири рази більше. Такою ж є і різниця в споживанні електроенергії. У нас скрізь встановлені LED-лампи, використовується техніка класу А. Завдяки цьому в січні ми витратили лише 130 КВт світла. З одного боку, у нас немає харчоблоку — це допомагає економити, але з іншого — ми використовуємо електроводонагрівачі”, — розповідає керівниця дитсадка №100 Наталя Канцедал.

Лікарню опалюють лушпинням

Наприкінці минулого року запорізькі установи охорони здоров’я вперше почали опалювати за допомогою твердопаливних котлів. Тепер міську лікарню №1, а також центр медико-санітарної допомоги №6 обігрівають, спалюючи біопаливо — пелети з лушпиння соняшника.

Близько 10 мільйонів гривень — таку суму інвестицій в будівництво повністю автоматизованого опалювального комплексу потужністю 2 МВт вклала приватна компанія.

Твердопаливні котли дозволяють економити місту до мільйона кубометрів природного газу в рік на опалення цієї лікарні – підраховують грошову користь від енергоефективних технологій фахівці департаменту економіки. Щодня лікарня споживає близько 10 гігакалорій теплової енергії. Сумарний розмір економії протягом року можна легко порахувати. Відзначимо, що цей медичний заклад — один з найбільших у Запоріжжі, обслуговує жителів Комунарського та Шевченківського районів міста — близько 6 тисяч запорожців на рік в 8 відділеннях, розрахованих на 220 ліжок.

Схожі проекти, розповідає представник фірми-інвестора, компанія реалізувала і в інших містах України. Їхні фахівці, наприклад, повністю перевели на альтернативне опалення два невеликих містечка в Дніпропетровській області — Марганець і Покров, зменшивши тариф на опалення в середньому на 20-30%.

 

THE REFORMS GUIDE