Економіка

Екскурс в економіку для пересічних громадян

Остання модель айфона коштує близько тисячі доларів. Настільки дорого, що українцям доведеться викласти за нього кілька своїх зарплат, натомість американцям – лише половину однієї зарплати. Різниця величезна, оскільки тисяча гривень і тисяча доларів – одне й те ж саме, але в реальності між ними лежить величезна прірва.

Дещо про термінологію

Пересічний громадянин часто не знає значення таких слів, як інфляція, девальвація, деномінація, асигнування. Але за цими визначеннями часто приховується важливий смисл, який може суттєво вплинути на життя кожного.

Якщо в новинах ми чуємо слова “девальвація”, то час починати хвилюватися. По суті, це знецінення валюти, яке частіше за все супроводжує інфляцію.

Що таке девальвація в реальному житті?

Припустимо, у вас в гаманці лежало сто гривень, на які можна було придбати пакет молока, батон та шоколадку. Однак поступово можна помітити, що на ці гроші вже можна придбати лише молоко та батон, а згодом лише одне молоко. Купюра та ж сама, і цифри на ній, але щось сталося. Відбулося падіння курсу гривні відносно стабільної валюти.

Пов’язано це з тим, що країна експортує замало товарів. Іноземці не потребують нашу валюту для придбання вітчизняної продукції, т.я. вони майже нічого в нас не закупають. Однак ми продовжуємо купувати їхні товари, а отже, потребуємо їхню валюту.

Якщо уявити все це у вигляді натурального обміну, то стає зрозуміло, що Україна вирощує зерно, яке потрібне нашим сусідам, а ті, в свою чергу, мають нафту, яка потрібна нам. І вони готові обміняти кілограм нашого зерна на літр своєї нафти. Курс буде один до одного. Однак якщо вони більше не потребуватимуть зерна в тій кількості чи знайдуть іншого постачальника, то можуть запропонувати обмін з розрахунку літр нафти за півкіла зерна чи додати сюди інші товари.

І що буде далі?

Далі, в залежності від обраного урядом сценарію, ми або носимо в гаманці все більшу суму грошей, за яку можемо придбати все менше товарів, – це і є та сама інфляція, або обмінюємо старі папірці на нові з меншою кількістю нулів. Це – деномінація.

Все це призводить до зростання цін на імпортні товари, знецінення банківських акладів в національній валюті, що може призвести до краху банківської системи, якщо всі почнуть швидко забирати свої гроші з банків. Наша здатність купувати товари – купівельна спроможність – може спочатку зрости, але потім все рівно впаде, що створить загрозу для бізнесу.

Однак в цьому всьому є і свій позитив: на фоні девальвації може зрости попит на продукцію вітчизняного виробництва, адже її вартість не залежить від курсу валюти, якщо у виробництві не використовуються імпортні матеріали. Тому українці почнуть купувати більше вітчизняних товарів, зросте експорт.

Як врятувати свої гроші?

1) Тримати їх в твердій валюті, хоча навіть в цьому випадку людина не може бути повністю застрахованою від девальвації.

2) Не зберігати гроші вдома під подушкою, а робити вклад так, щоб відсотки покривали можливі коливання курсу валют.

Business Views