Важливе Культура

Дравецькі секрети випікання паски (ФОТОРЕПОРТАЖ)

За кілька годин розпочнуться великодні богослужіння. В суботу перед цим святом в багатьох домівках готуються різноманітні страви, що неодінно потраплять до великоднього кошика. Центральне місце серед них займають паски. І хоча на сучасному етапі придбати їх можна в будь-якому супермаркеті чи хлібній крамниці, але деякі господині із задоволенням самі беруться за випікання.

Випікання паски – це справжній ритуал. І не думайте, що традиція випікання пасок притаманна лише жителям далеких сіл. Навіть в Ужгороді можна знайти господинь, котрі щороку розпалюють пец (так тут називають стару піч, – прим.авт.) і займаються випіканням цього особливого виду хліба.

Підготовка необхідних інгредієнтів починається ще в п’ятницю ввечері. Тоді в спеціальну ємність насипають борошно, накривають зверху теплим пледом, на який кладуть гілочку верби, освячену в церкві на Вербну неділю, та залишають до ранку в теплому місці.

Після цього, а іноді і до, готують спеціальний великодній сир – грудку. Його основні компоненти – це молоко та яйця. Також додають сіль, звичайний і ванільний цукор. Все це змішується в одній кастрюлі та кладеться на вогонь. Повільно поміщшуючи, потрібно домогтися того, щоб молочно-яєчна суміш почала створожуватися. Тоді все це пропускається через друшляк та залишають в підвішаному стані, щоб стекла рідина. Рідина. яка залишилася після зціджування, додається в тісто для паски.

Суботнім ранком починаються основні роботи, пов’язані з випіканням пасок. В прогріте борошно додається рідина, що залишилася після приготування грудки, в якій розчинили дріжжі, розтоплений маргарин, яєчні жовтки, ізюм. Ретельне вимішування тіста займає багато часу та вимагає значних зусиль, адже і обсяги не малі! Зазвичай випікається від 7 до 10 пасок діаметром як днище середньої за обсягом кастрюлі.

Коли тісто вимішене, його залишають “киснути”, прикривши зверху чистою тканиною, на яку кладеться подушка та вже відома нам гілочка верби. Поки тісто “підходить”, потрібно натопити пічку, оскільки паска має випікатися при високій температурі (інакше не пропечеться, – прим.авт.).

Приблизно за годину-півтори можна приступати до формування пасок, розкладання їх по формах. Коли хлібці сформовані, їх прикрашають колоссям та хрестами, зробленими з води та борошна. Крім того, можна і саму паску зробити не звичайної круглої форми, а так звану плетену. Готові паски змащують яйцем та відправляють в піч на 40 хвилин – одну годину (в залежності від розміру), прикривш кожну форму папером. Гарячі, щойно спечені паски вибирають з печі, викладають на стіл та прикривають чистою тканиною, щоб утворена під час випікання корка стала м’якшою.

Неможливо передати словами аромат, яким сповнений будинок, де випікається паска! А готовий продукт мало кого залишить байдужим, адже паска зі справжньої печі має неповторний смак!

Карпатський оглядач