Політика

Досвід Польщі в подоланні політичної корупції

Однією з складових успішного розвитку країни є подолання корупції в політиці. Поки точаться активні суперечки щодо того, як це зробити, варто подивитися на досвід країн, яким це вже вдалося зробити.

Коли і навіщо в Польщі ввели державне фінансування партій?

Діюча система фінансування політичних партій у Польщі постала ще в 2001 році. Основним актом, який регулює питання того, де партії можуть брати гроші на свою діяльність та куди їх витрачати, є, як і в Україні, закон про політичні партії, який діє від 1997 року.

Закон, продовжуючи конституційну норму, стверджує, що “джерела фінансування політичних партій є відкритими”, якими можуть бути членські внески; пожертви; спадщина, зокрема, на підставі заповіту; доходи з майна партії; публічні фінанси – субвенції з державного бюджету на статутну діяльність та повернення коштів, витрачених на виборчі кампанії до парламенту Польщі або Європарламенту. Фінансування партій юридичними особами заборонено. Загальна сума переказів на рахунок партії не може перевищувати 15 мінімальних заробітних плат.

Хто може отримувати кошти з бюджету держави?

Субвенцію на статутну діяльність отримують партії, які подолали бар’єр у 3% самостійно або 6% – у складі виборчого блоку на виборах до Сейму, нижньої палати польського парламенту. Частка, яку отримує кожна з партій, вираховується на підставі певного алгоритму, залежно від кількості відсотків отриманих кандидатами від партії. Гроші з такого Фонду витрачаються на різного роду експертизи (правові, соціологічні, суспільно-економічні і т.д.) і/або видавничо-просвітницьку діяльність, що має допомогти партії “тримати руку” на пульсі суспільства.

Звітування за фінансування

Щороку до 31 березня партії здають два види звітів: так звану “фінансову інформацію”, а також, власне, класичний партійний звіт, які перевіряються Державною виборчою комісією (ДВК).   Фінансова інформація містить дані щодо того, яку суму коштів з бюджету партія отримала та на що їх витратили. Звіт же містить інформацію щодо  джерел отримання коштів (зокрема, й кредитів), а також щодо видатків з виборчого фонду.

Контролювати видатки

 

  • Дисципліна видатків.
  • Обмеження видатків на рекламу.
  • Відкрита, прозора фінансова документація.
  • Зниження виборчого порогу.
  • Підвищення підтримки партій громадянами.

Європейська правда