Важливе Суспільство

Дороги європейського класу. Які вони?

Дороги, одне з найнагальніших питань, які потрібно вирішити. В одних міста вже красуються новенькі траси та вулички,  а в інших добивають те, що вже давним -давно було укладено.

У нас в країні менше 200 кілометрів сучасних бетонних доріг, в Європі їх десятки тисяч кілометрів. Україна взялася за реконструкцію і будівництво доріг. Чи можна при цьому обійтися без асфальту?

 

Будівництво першого бетонного автобана на території України планували ще в 1940-1941 роках – і з’єднувати він повинен був Київ і Ярославль. На щастя, ці плани не були втілені в життя, адже це була ідея інженерів нацистської Німеччини. Проте в інших частинах Європи вони встигли побудувати 3100 кілометрів доріг з бетонним покриттям. Рейху давно немає, а по цих дорогах їздять в Німеччині, Польщі, Данії та Австрії. Цементобетонні дороги набули широкого поширення в ЄС. В Україні теж заговорили про їх будівництво.

1. Чому будувати дороги хочуть зараз?

Тому що в Україні мало доріг. Будь-яких. Протяжність і щільність доріг в нашій країні менше, ніж у сусідній Польщі.

При цьому Польща зовсім не чемпіон по довжині і якості доріг в Європі, довжина швидкісних автомагістралей там становить 1,5 тисячі кілометра, а в порівнянної з нею по площі Німеччини – майже 13 000, в Іспанії – трохи більше 15 000 кілометрів. А ось в Україні довжина таких магістралей всього 280 кілометрів.

 

plotnost

І навіть наявні в країні дороги знаходяться в поганому стані. У рейтингах якості автодоріг України займає стабільно низькі позиції. Погані дороги – це втрата часу, аварії, знос автомобілів, подорожчання перевезень, зростання споживання палива і навантаження на екологію.

ukraine-is-world-outsider

Ефект від реконструкції доріг може бути вражаючим. За даними Світового Банку, реалізація проекту реконструкції дороги М-06 між Полтавою і Харковом позитивно вплине на 4,4 мільйона чоловік.

ukrainian roadss

2. Чим хороші бетонні дороги?

Вартість будівництва цементобетонних доріг вище ніж асфальтобетонних, але їх потрібно рідше ремонтувати, а значить експлуатація обійдеться дешевше. За оцінкою компанії HeidelbergCement AG, витрати на будівництво і експлуатацію зрівняються протягом 10 років, а далі цементна дорога буде вигідніше.

Позитивний ефект від бетонних доріг для економіки різноманітний: знижується імпорт бітуму, зростає попит на вітчизняний цемент, падає споживання палива, знижуються витрати на освітлення доріг через кращу відбивної здатності бетону.

economic

Цементна дорога більш стійка до зносу, не деформується при жаркій погоді і під впливом важкого транспорту, відповідно, на дорозі не виникає колії.

 

burda

Недолік цементобетонної дороги – вона більш галаслива, але з цим навчилися боротися за допомогою спеціальної обробки поверхні бетону.

cement

Гальмівний шлях на цементобетонних дорогах коротше, а видимість при поганій погоді і в темряві краще.

safety

3. Невже у бетонних доріг так мало недоліків?

Крім високої вартості будівництва, цементні дороги вимагають досвіду будівництва і експлуатації. А ось з цим у нас погано – в Україні таких доріг всього 1%, так що досвіду немає. З них сучасними можна вважати відремонтовані в 2003 і 2013 роках ділянки трас М-06 і М-07 загальною довжиною близько 174,3 кілометра.

cement is not popular in ukraine

Зате досвід будівництва та експлуатації бетонних доріг є у наших сусідів до ЄС.

У 2006 році компанія з Німеччини HeidelbergCement AG побудувала в Грузії бетонну магістраль. Ця компанія володіє в Україні цементними заводами і напевно буде не проти розширити свій бізнес в Україні (якщо її не змусять давати відкати за право будувати нормальні дороги).

cement roads

 

4. Чи є гроші і цемент?

Гроші є. На 2018 рік обсяг фінансування доріг у порівнянні з 2017 роком збільшиться майже в два рази, а за наступні 2 роки зросте ще вдвічі. Це дозволить займатися не тільки поточним ремонтом, але проводити реконструкцію і будувати нові дороги. Причому визначений не тільки обсяг витрат, але і джерела фінансування. Гроші в дорожню галузь почнуть надходити з дорожнього фонду, який розпочав роботу з 1 січня 2018 року, з коштів, отриманих за допомогою митного експерименту, від міжнародних фінансових інститутів. Повинен, нарешті, запрацювати закон про концесії.

in future years

З цементом теж проблем немає. Цементна галузь України була приватизована, і більшість підприємств належать великим міжнародним компаніям, які модернізували виробництво. За оцінкою профільної асоціації Укрцемент, вільні потужності підприємств дозволяють швидко наростити випуск цементу на 4,3 мільйона тонн, а потенційно – вдвічі від теперішніх 8,9 мільйона тонн.

5. Де і чому будуватимуть бетонні дороги?

З урахуванням зносостійкості, довговічності і стійкості до високих температур, бетонні дороги треба будувати на найбільш завантажених напрямках, на півдні України, на під’їздах до портів. Відомий проект дороги між Одесою і Гданськом Go Highway може отримати бетонні ділянки в південній частині. Спираючись на прогнози зростання перевезень зернових, “Укрзалізниця” електрифікує і розширює під’їзди до портів, а днопоглиблення Південного Бугу та будівництво зернових терміналів на Дніпрі вже призвело до поступового відновлення річкового судноплавства. Автоперевізники ж з впровадженням вагового контролю втрачають конкурентоспроможність. Бетонні дороги дозволять забезпечити рівну конкуренцію між транспортниками.

Україна хоче в ЄС. А в ЄС добре вміють рахувати гроші. Якщо дорога з бетону та цементу якісніше і дозволяє економити, там побудують саме її. На відміну від України – адже щороку таку дорогу перекладати не вийде, і попіаритися на дорогах перед виборами теж.

Зараз готуємо огляд транспортної індустрії України. У ньому буде ще багато цікавих фактів про транспорт і транспортну інфраструктуру України. Залиш заявку, клікнувши по банеру нижче.

 

 

http://businessviews.com.ua