Економіка Політика Суспільство

Донбас. Хто господар?

На початку 20 століття майже всю промисловість Донбасу контролювали бізнесмени з Європи, а сучасні міста виникали навколо побудованих ними підприємств. Оскільки європейці засновували міста, назви у тих часто були відповідні.

Результат пошуку зображень за запитом "Донбас промисловість"

Донецьк заснував валлієць, який почав будувати там металургійний завод, Луганськ – шотландський інженер, бельгійці інвестували в будівництво вугільних і металургійних підприємств. І, звичайно, не обійшлося без американців.
 Зараз на Донбасі не особливо люблять Європу, однак саме завдяки їй в регіоні з’явилися багато сучасних міст і промисловість. Той же Донецьк раніше називався Юзівка, оскільки був заснований британцем Джоном Хьюзом. Бельгійські інвестори будували заводи, англійці і німці розвивали міста

Джон Хьюз, який побудував металургійне підприємство в степу, став по суті засновником поселення, в його честь назване Юзовкой. Юнокомунарівськ, що знаходиться на сході від Єнакієве, раніше називався Бунге. Назвали на честь Андрія Бунге – керівника дирекції Російсько-Бельгійського металургійного товариства, яке займалося будівництвом шахт в місті.

Джон Хьюз
 Джон Хьюз
Джон Хьюз, засновник Донецька

Новгородське раніше називався Нью-Йорком і був колонією німецьких поселенців. Німецькі поселення виникли завдяки указу імператриці Катерини II. Переселенцям надавали різні пільги: 30-річна свобода від податків, грошова допомога при облаштуванні, свобода віросповідання … Нинішній райцентр бойківського також заснований німцями-колоністами і називався Остгейм.
 
Засновником Луганська вважається шотландський інженер Карл Гаскойн, який побудував Луганський ливарний завод, який дав початок місту. Сучасний “Луганськтепловоз”, раніше відомий як Паровозобудівний завод, також побудував іноземець – німецький промисловець Гартман Густав. Європейський капітал розвивав Маріуполь, Макіївка, Краматорськ та інші міста сходу.
Бельгія – четвертий найбільший інвестор в Російській імперії, і 2/3 її інвестицій – саме на Донбасі
У 1899 році бельгійці побудували підприємство, що стало пізніше гордістю Донбасу – Костянтинівський завод “Автоскло”. Також в Миколаєві побудували сучасний як на той час кораблебудівний завод, який, правда, так і не зміг запрацювати на повну потужність.
Американці проектували радянські заводи
Варто також згадати про внесок американців у розвиток індустрії східної України. Адже саме американські проектувальники допомагали будувати заводи Донецька, Запоріжжя, Луганська та інших міст. Почалося все в 1929 році, коли американська будівельна компанія Альберта Кана отримала завдання спроектувати тракторний завод для СРСР. Результати сподобалися радянської влади і в 1930 році вона домовляються з Каном, щоб вона дала поради і проектував заводи по всьому СРСР. Роботи було так багато, що в Москві навіть відкрили інститут “Госпроектстрой”, де працювали інженери з Америки. Традиційно біля підприємств будувалися Житлово масиви. Керували цим процесом німецькі та американські інженери. За період своєї співпраці з радянською владою, Альберт Кан зробив проекти і надав допомогу для побудови 521 заводу.

Альберт Кан
 
Альберт Кан
 Альберт Кан, чия компанія проектувала радянські заводи

 Це історія про те, як можна забути факти і повірити в пропаганду. Історично сучасний Донбас, як і вся Україна, тісно пов’язаний з Європою. Без західних бізнесменів і їхніх грошей не було б заводів, якими зараз пишаються донеччани і луганчани. Але це незручні факти – без них історія Донбасу виглядає більш російської, ніж є насправді.

http://businessviews.com.ua