Цей день в історії

Дитяча іграшка, що призначалася для студентів

Багато хто з нас в дитячі роки мав таку забавку. І тепер деякі батьки, окрім модних іграшок, купують своїм чадам цю головоломку. Як написала одна користувачка Фейсбук, “Йдучи по вулиці, зустріла хлопчика, який захоплено крутив в руках улюблену іграшку мого дитинства”.

У 1974 році тридцятирічний доцент Будапештського університету мистецтв і дизайну Ерно Рубік, шукаючи наочний спосіб пояснити своїм студентам основи математичної теорії груп, створив дерев’яну конструкцію з 27 маленьких кубиків. Щоб продемонструвати взаємне переміщення елементів однієї групи, не порушуючи їх групової єдності, грані кубиків були розмальовані різними кольорами. Захопившись отриманою конструкцією, Рубік зайнявся створенням механізму, який би одночасно і утримував всі кубики і дозволяв їм рухатися в трьох площинах.

Для цього на місце центрального кубика, невидимого зовні, була поміщена циліндрична трубчаста хрестовина, на яку насаджувалися всі зовнішні кубики, в яких із внутрішнього боку були вирізані фрагменти таким чином, щоб порожнина утворювала частину циліндра. Це дозволяло всім 27 кубикам вільно рухатись, а розфарбовувати довелось лише 54 зовнішні грані. 30 січня 1975 року Рубік отримав угорський патент на свій винахід, який він назвав “Магічний куб”.

Промислове виробництво “Магічного кубу” почалося у 1977 році і згодом його випадково побачив німецький підприємець Тібор Лаці, який у 1979 році на Нюрнберзькому іграшковому ярмарку він зумів зацікавити ним власника британської компанії Seven Towns Томаса Кремера. Його зусиллями було підписано контракт із компанією Ideal Toy Corporation, яка зайнялась дистрибуцією іграшки у США і запропонувала змінити її назву.

10 лютого 1980 року “Кубик Рубіка” дебютував на Міжнародному іграшковому ярмарку в Нью-Йорку і почав своє тріумфальний похід світом – лише за перші два роки було продано 100 мільйонів офіційно вироблених іграшок і ще стільки ж підробок. У 1980 році “Кубик Рубіка” був визнаний кращою іграшкою в Угорщині, США, Великобританії, Франції і Німеччині, а його виробництво через нездатність угорських підприємств задовольнити попит, були розміщено в Гонконгу, Тайвані і Бразилії.