Цей день в історії

Джон Томас Скоупс – герой “Мавп’ячого процесу”

Виявляється, колись популярна теорія Дарвіна про походження людини могла мати серйозні наслідки для тих, хто використовував її в навчальному процесі. Такий інциндент мав місце в США.

Закон штату, котрий порушив 24-річний шкільний вчитель Джон Томас Скоупс, забороняв навчати будь-якої теорії, що суперечить біблійній версії сотворіння світу. Після арешту він звернувся в Американську Лігу Громадянських Свобод, котра запросила захищати Скоупса відомого на той час адвоката Кларенса Сьюарда Дерроу. Обвинувачення підтримав Вільям Дженнінгс Брайян, котрий тричі безуспішно висував свою кандидатуру на пост президента США, обіймав посаду держсекретаря при президенті Вудро Вільсоні, а також  був авторитетним євангелістом і доклав немало зусиль до заборони викладання теорії Дарвіна у Флориді.

10 липня почалося перше судове засідання. В місті у цей день панувала святкова атмосфера – вулицями водили двох шимпанзе, повсемісно продавали Біблії, хот-доги і лимонад, а навпроти зали суду висів плакат “Читай Біблію”. Через велику кількість глядачів суд був проведений на відкритому повітрі.

Перший удар по лінії захисту наніс суддя Раульстон, котрий заборонив виклик експертів, мотивуючи це тим, що судять не закон, а людину, що його порушила. Дерроу змінив тактику і викликав у якості свого єдиного свідка самого обвинувачувача, Брайяна, намагаючись дикредитувати його інтерпретацію Біблії. Кількома непрямими питаннями адвокат змусив Брайяна визнати, що шість днів, за котрі Бог ніби-то створив Землю не слід розуміти буквально і що цей термін може тривати достатньо довго, тисячі чи й мільйони років. Це справило належне враження на кількатисячний натовп, але не на присяжних, і вони за вісім хвилин винесли вердикт – визнати Скоупса винним. Суддя ж наклав на нього мінімально можливий із штрафів за подібне порушення – 100 доларів. І хоча Брайян формально виграв процес, його позиції як авторитетного євангеліста, похитнулись – він помер 26 липня.

В 1927 році Верховний суд Теннессі скасував вердикт “Мавп’ячого суду”, посилаючись на технічні нюанси, але юридично проблема була вирішена лише в 1968 році, коли Верховним Судом США аналогічний закон штату Арканзас було визнано неконституційним через порушення ним 1-ї поправки до конституції США.

Цей день в історії