Цей день в історії

Джинси: з чого все починалося?

Мабуть, в світі знайдеться дуже мало людей, які б принаймні не чули про цей одяг, оскільки джинси не лише активно продаються в торгових точках, а й широко рекламуються.

В 1853 році Лівай Стросс і його зять Девід відкрили оптовий галантерейний магазин “Levi Strauss & Co.”, в якому, зокрема, продавалась і тканина для наметів. Вони особисто шили робочі штани з такої тканини і розносили їх у табори золотошукачів. Згодом парусина була замінена на м’якшу французьку тканину “Serge de Nime”, назва якої з часом трансформувалась у “денім”.

В 1872 році латвійський емігрант Джекоб Девіс з міста Ріно (Невада), який також шив одяг і купував у Стросса нитки, голки та фурнітуру, закріпив кишені на брюках свого клієнта, який їх часто рвав, металевими заклепками. Брюки із заклепками сподобалися його клієнтам, і Девіс вирішив запатентувати цю ідею. Не маючи на це 68 доларів, він звернувся до Лівая Стросса за допомогою.

20 травня 1873 року Лівай Стросс і Джекоб Девіс отримали патент на застосування металевих заклепок і гудзиків на одязі. За перший рік Лівай Стросс продав 21 тисячу пар штанів і курток з мідними заклепками. Пізніше від п’ятої заклепки, котра зміцнювала пахові шви, довелось відмовитися – золотошукачі скаржились на незручності під час сидіння біля вогнищ (мідна заклепка добряче нагрівалась). Згодом відмовились і від заклепок на задніх кишенях (вони дряпали сідла і меблі) – їх замінили посиленим швом. У 1886 році з’явився знаменитий шкіряний лейбл з двома конями, які намагаються розірвати джинси.

У 1890 році була придумана знаменита 501-а модель Levi’s, популярна й до сьогодні. Правда, тоді вони не мали петель для ременя, оскільки мали носитись з підтяжками. Джинси сучасного вигляду з’явились у 20-х роках XX століття і продавались на Західному узбережжі США як робочий одяг для ковбоїв, лісорубів та залізничників. Відомими на всю країну вони стали в роки Другої Світової війни, коли джинси були зачислені до списку стратегічних товарів і продавались виключно людям, зайнятим у оборонній промисловості. З 1950-х вони стали популярними серед представників субкультур, в тому числі хіпі, стиляг, рокерів та скінхедів, завдяки чому джинси стали відомими за межами США.