Цей день в історії

Деякі факти про історію заснування Риму

Незважаючи на те, що дата заснування цього міста відома не лише історикам, а й всім, хто цікавиться Римом, прийнято вважати, що саме це місто існує одвічно.

Ромул і Рем були дітьми Реї Сільвії, дочки короля Нумітора, правителя міста Алба-Лонга, розташованого дещо східніше від місця, де сьогодні стоїть Рим. Перед народженням близнюків Нумітор був усунутий від влади своїм молодшим братом Амулієм, котрий змусив Рею стати жрицею в храмі, щоб унеможливити народження інших спадкоємців на престол. Однак Рея завагітніла від бога війни Марса і згодом народила Рема і Ромула. За наказом Амулія діти були викинуті в Тібр, але вижили. Хвилями їх прибило до берега поблизу пагорба Палантин, де їх вигодовувала вовчиця. Потім хлопчиків знайшов пастух Фаустул, в домі якого вони і виросли.

В підлітковому віці Ромул і Рем дізналися про своє походження і на чолі невеликого війська, організованого з місцевих пастухів, захопили Алба-Лонгу, вбили Амулія і відновили на престолі свого діда. А на згадку про місце, де їх вигодувала вовчиця, Рем і Ромул заснували на ньому селище, населення якого поповнювалось, в основному, за рахунок чоловіків – втікачів і вигнанців з інших громад. Сусідні поселення місцевого племені сабінів відмовлялись видавати своїх дівчат заміж за чужинців, і послідовники Ромула викрали сабінянок. Конфлікт вдалось залагодити самим жінкам – вони примирили своїх батьків і братів зі своїми чоловіками, а співправителем Ромула став сабінянин Тит Тацій. Після його смерті Ромул залишився одноосібним правителем міста, яке стало носити його ім’я.

У 509 році до н. е. у Римі було проголошено республіку.

В грецьких міфах і досі зберігається твердження, що Ромул і Рем є нащадками троянця Енея, єдиного, згідно з “Іліадою” Гомера, з героїв оборони Трої, кому вдалося вижити. Його подорож до Риму описана в “Енеїді” Вергілія – за нею і Август, перший римський імператор та сучасник Віргілія, і Юлій Цезар, попередник Августа як правителя Риму, були нащадками Енея.

Сучасні дослідження показали, що в античних легендах збереглося чимало достовірних даних – археологічні знахідки на Палантині поселень середини VIII століття до н. е. підтвердили традиційну дату заснування Риму. Зараз вважається, що в X-VIII ст. до н. е. на пагорбах сучасного Риму були розкидані селища латинів і сабінів, котрі, розростаючись, поступово зливались; вирішальним етапом їх об’єднання стало будівництво етруської фортеці, навколо якої почала формуватись громада, що давала права громадянства втікачам і вигнанцям. При цьому вони, імовірно, проходили обряд “усиновлення” – цілували груди статуї богині-матері, що уособлювала місто.

Цей день в історії