Політика

Дещо про зміну повноважень президента в Україні за останні 27 років (ІНФОГРАФІКА)

Вже зовсім скоро українці обиратимуть президента. Доки потенційні кандидати реєструються, пропонуємо подивитися, як змінювалися повноваження гарантів за роки незалежності.

Аналітики VoxUkraine підготували огляд головних змін.

В Україні розробка Конституції розпочалася 24 жовтня 1990 року. Тоді  було створено відповідну комісію на чолі з Леонідом Кравчуком. Проте баланс повноважень довгий час залишався неврегульованим, а боротьба та переговори навколо нього тривали. У червні 1995 року Леонід Кучма “протиснув” простою більшістю (240 депутатів) Конституційний договір з Верховною Радою. За ним президентські повноваження значно зростали. Зокрема, президент не потребував негайної згоди Верховної Ради на призначення прем’єр-міністра та міністрів (Рада голосувала за програму уряду за два місяці після його призначення), отримав право подавати в парламент кандидатури на ряд посад, як-от Генерального прокурора та Голови правління НБУ — фактично відбувся крок у сторону президентської системи.

Через рік, під загрозою проведення всенародного референдуму з питання ухвалення Конституції, парламент ухвалив Конституцію України. За нею президент здобув більшість передбачених Конституційним договором повноважень, але депутатам все ж вдалося відстояти підзвітність Кабінету Міністрів Верховній Раді — таким чином в Україні закріпилася президентсько-парламентська форма правління.

Перехід до парламентсько-президентської системи в грудні 2004 року було здійснено в розпал Помаранчевої революції. Ймовірно, саме згода на зменшення повноважень нового президента Віктора Ющенка стала умовою передачі влади. Нова Конституція почала діяти за рік, у 2006 році, але неминучість зниження повноважень не могла не впливати на роботу Ющенка впродовж першого року його президентства.

Одним із перших політичних рішень Януковича у 2010 році було повернення до Конституції 1996 року через підконтрольний Конституційний суд — аби зосередити владу та запобігти навіть гіпотетичному виклику з боку прем’єр-міністра й парламенту.

Тому рішення Верховної Ради повернутись до парламентсько-президентської Конституції 2004 року відразу після втечі Януковича з України було логічним: як виконання однієї із вимог Майдану, як застереження проти концентрації влади та свідчення неприйняття політики Януковича.