Важливе Економіка

Дещо про зміни в системі валютних розрахунків в Україні

Відповідно до нового Закону України “Про валюту і валютні операції” має відбутися зміна режиму валютного регулювання замінить підходи, які сформувалися на основі Декрету Кабміну “Про систему валютного регулювання і валютного контролю“.

Наразі НБУ сформував нову систему валютного регулювання. Нещодавно ухвалені постанови Правління визначають:

  • структуру валютного ринку, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на ньому,
  • порядок здійснення операцій із валютою,
  • порядок транскордонного переміщення валютних цінностей,
  • перелік засобів захисту стабільності банківської або фінансової системи держави, порядок та критерії їх запровадження, подовження та припинення;
  • порядок надання банками інформації виконання боргових зобов’язань перед нерезидентами-кредиторами;
  • засади для впровадження ризик-орієнтованого підходу у валютному нагляді.

З7 лютого буде скасовано або пом’якшено низку обмежень для підприємств та фізичних осіб. Підприємства матимуть більше гнучкості у розрахунках за експортно-імпортними контрактами. Граничний термін розрахунків збільшиться вдвічі (до 365 днів), а санкції у вигляді припинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення строків розрахунків буде скасовано. Підприємства зможуть вільно використовувати свої рахунки за кордоном, не повинні будуть реєструвати зовнішні запозичення, зможуть купувати і накопичувати іноземну валюту на рахунку для виплат за зовнішніми запозиченнями, зможуть достроково погасити зовнішні зобов’язання без обмежень.

Для фізичних осіб скасовуються індивідуальні ліцензії на валютні операції, дозволяється оnline-купівля іноземної валюти (в межах ліміту – до 150 тис. грн/день), збільшується ліміт на перекази іноземної валюти за кордон без відкриття рахунку (з 15 до 150 тис. грн/рік).

Коментарі експертів:

Олена Коробкова, Незалежна асоціація банків України

 

“Тепер найважливіше для банків – вчасно скоригувати свої бізнес-процеси та не допустити перебоїв чи помилок в обслуговуванні валютних операцій клієнтів. Новації у формулюваннях та структурі “валютних” актів НБУ залишають простір для питань і тлумачень. І банки повинні не просто мати власне розуміння нових норм, а точно знати, як саме їх розуміє і буде застосовувати регулятор.

З одного боку, банки зможуть спростити процедури і полегшити проведення валютних операцій для своїх клієнтів, якщо ризики зловживань з їхнього боку невеликі. З іншого боку, є небезпека формування на ринку дуже неоднорідної практики, коли вимоги до клієнтів і документів у різних банках будуть сильно відрізнятися. Це погано тим, що банки з ліберальним (хоч і обґрунтованим) підходом при перевірках НБУ будуть стикатися з претензіями інспекторів, заснованими на практиці раніше перевірених банків, які через відсутність достатньої експертизи або побоювання штрафів підходять до обслуговування клієнтів надміру суворо.

Спочатку буде чимало непорозумінь через тезу про скасування валютного нагляду для операцій на суму менше 150 тисяч гривень”.

Марія Репко, Центр економічної стратегії:

“Важливі зміни для бізнесу – скасування санкцій за недотримання валютного законодавства, подовження строків розрахунків за імпортними контрактами, послаблення процедур для малих угод та спрощення отримання і сплати іноземних кредитів.

Залишаються норми про обов’язковий продаж валютної виручки, валюту бізнес все ще може купити лише під визначені цілі, купівля валюти для населення обмежується лімітом.

Іноземні банки зможуть купувати чи продавати валюту лише як клієнти українських банків, а самі нею торгувати не зможуть”.

VoxUkraine