Політика

Децентралізація в Україні: що потрібно зробити на місцях?

Розширення повноважень органів влади на місцях дасть змогу не лише прискорити процес децентралізації, але задовольнити потреби громад в більш короткий термін. Однак це потребує також відповідних кадрів, до чиїх рук буде передано управління такими процесами.

Головною кузнею демократичних управлінських кадрів можуть стати органи місцевого самоврядування: місцеві лідери, що довели свою придатність до державної служби, мають усі підстави претендувати на більш високі державні посади.

Створення такого джерела ефективних та якісних політиків – один із найбільших викликів для молодої української демократії. Сьогодні в Україні будь-який політик, що переслідує благородні цілі і хоче стати відомим на національному рівні, змушений шукати політичної підтримки одного з ключових гравців.  Коло цих гравців є обмеженим, а їхня політична підтримка не безкоштовна – вона обмінюється на лояльність та слабку політичну поведінку. Правляча політична еліта контролює доступ до національної політики, і в їхніх інтересах зробити так, щоб нові обличчя не створювали їм загрози.

Отже, сьогодні українцям варто замислитися, як підвищити конкуренцію в політичному житті країни  і яким чином суспільство може зменшити контроль доступу до національної політики з боку теперішніх лідерів. Зокрема, потрібно трансформувати політичний процес таким чином, щоб налагодити безперервне постачання нових ефективних та незалежних політиків, які продемонстрували свою здатність управляти громадськими ресурсами та  ефективно працювати на користь державі.

Якісні незалежні політичні лідери не з’являться самі собою. Бути політиком у демократичному суспільстві – це складна робота. Ефективний політик повинен уміти прислухатися до виборців, проводити ефективні кампанії, вигравати вибори, приймати політичні рішення, що знайдуть підтримку більшості серед депутатів, відкидати погані ідеї та знаходити компроміси, невтомно спілкуватися з громадськістю, щоб пояснювати доцільність прийнятих політичних рішень, контролювати виконання прийнятих рішень, нести відповідальність за скоєні помилки та виховувати майбутніх політичних діячів. Тому не варто дивуватися, що на пострадянському просторі в атмосфері повсюдної корупції, що встановилася за останні 25 років, талановиті громадяни, які хотіли служити своїй країні, не мали достатньо можливостей набути досвіду політичної роботи у демократичному середовищі.

VoxUkraine