Економіка Політика Суспільство

Державне медичне страхування. Чого очікувати?

На розгляді у  Кабінеті Міністрів України   знаходиться пакет законопроектів, необхідний для початку реформи охорони здоров’я. Ключовим серед них є проект Закону “Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів”, який має забезпечити фінансування надання медичних послуг і лікарських засобів за рахунок бюджетних коштів через систему державного соціального медичного страхування. Станом на сьогодні він знаходиться на розгляді у Верховній Раді.

Планується, що держава виділятиме кошти на конкретний перелік медпослуг та ліків, наданих застрахованим особам, а не на утримання лікарень. Цей перелік послуг та ступінь покриття, будуть закріплені в гарантованому пакеті медичних послуг.

В інтерв’ю для ВВС Україна, в.о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун розповіла, що гарантований пакет медпослуг забезпечить кожному, хто живе в Україні, 100% безкоштовну допомогу на первинній ланці, екстреній та паліативній. “Для вторинної допомоги, спеціалізованої чи госпіталізації, держава встановить тарифи на кожну послугу – і оплату лікарю, і медсестрі, і за ліки, і за операційну – все буде прозоро. Також ми визначимо, скільки оплачуватиме держава, а скільки пацієнт”, – зазначає Супрун.

На думку експерта РПР, педіатра Олександра Ябчанки, впровадження цієї реформи сприятиме тому, що фінансове становище лікаря буде залежати лише від того, наскільки добре він виконує свою роботу. “Ця реформа – про розуміння правил гри. Де лікар розуміє, що він конкурує за пацієнта, оскільки за ним ходять гроші, а значить, чим краще він працює, тим більше коштів зароблятиме”, – коментує експерт для видання “Лівий берег”.

Варто додати, що здійснювати фінансування надання медичних послуг та лікарських засобів буде новий орган виконавчої влади – Національна служба здоров’я України. Він безпосередньо виступатиме страховиком та замовником медичних послуг, контролюватиме цільове використання коштів та виконання постачальниками послуг їхніх зобов’язань.

Також, важливим є те, що новий законопроект дозволить залучити до процесу надання медичних послуг за рахунок бюджетних коштів приватні медичні заклади та фізичних осіб-підприємців.

Згідно проекту закону, процес страхування буде запроваджуватися поступово: спочатку на первинному рівні – з другої половини 2017 року, на інших рівнях – до 2020 року.