Цей день в історії

Депортація кримських татар: причини та наслідки

Історія України багата на різноманітні події. Багато з них носять негативне забарвлення, однак саме історична пам’ять є силою будь-якого народу.

Формальною причиною депортації кримських татар, проведеної Народним комісаріатом внутрішніх справ СРСР за постановою Державного Комітету Оборони СРСР №ГОКО-5859 від 11 травня 1944 року, були оголошені факти співпраці значної частини населення з німецькими окупантами, дезертирування із Червоної армії, та боротьба з радянськими партизанами. Депортація розпочалася ранком 18 травня і закінчилася о 16-00 20 травня. На збори виділялося від кількох хвилин до півгодини, після чого людей вантажівками відвозили на залізничні станції, звідки ешелонами відправляли до місць заслання. Тих, хто не міг йти, розстрілювали на місці. Під час транспортування тримали впроголодь, а померлих ховали вздовж залізничних колій або просто скидали з вагонів.

За офіційними даними було виселено 183 155 осіб, з яких у дорозі померло 191. Депортація не торкнулася справжніх колабораціоністів – більшість з них була евакуйована в Німеччину, а ті, хто залишився на батьківщині, були виявлені органами НКВС у квітні-травні 1944 року і віддані під суд. Депортовані були і ті кримські татари, які повернулись в Крим із евакуації після відходу німців, а також ветерани війни – до 1946 року близько 9 тисяч з них, навіть ті, хто мав високі урядові нагороди, були вислані (в тому числі 254 офіцери); найвідоміші з ветеранів, такі як двічі Герой Радянського Союзу льотчик Амет-Хан Султан, не були депортовані, але отримали заборону на проживання в Криму.

У червні з Криму були виселені вірмени, греки та болгари. До 1948 року були перейменовані понад 80% населених пунктів Криму, які мали татарське походження.

Значна кількість депортованих (за оцінками – від 15 до 46%) померла від голоду і хвороб у першу  зиму 1944-45 років. Їх не торкнулась беріївська амністія 1953 року і до 1956 року вони мали статус спецпоселенців без права залишити місце проживання під страхом кримінальної відповідальності. На відміну від інших депортованих народів, які повернулися у рідні землі до кінця 1950-х років, кримські татари формально отримали таке право лише в 1974 році, а фактичне – в 1989-у, коли Верховна Рада СРСР засудила депортацію кримських татар і визнала її незаконною і злочинною.

Цей день в історії