Цей день в історії

День народження Facebook

Ця соціальна мережа вже давно припинила бути інструментом обміну повідомленнями чи обміну фотографіями. Це – джерело новин, місце розміщення інформації про свою компанію і навіть зручна платформа для ведення бізнесу. А як все починалося?

Коли у 2002 році вісімнадцятирічний Марк Цукерберг поступив на факультет психології Гарвардського університету, він уже мав певний досвід у комп’ютерному програмуванні, яким захопився ще в шкільні роки, і був автором кількох програм. На другому курсі заради розваги він за ніч створив сайт “Facemash”, на якому студенти мали можливість оцінювати фотографії студенток, виходячи з власних симпатій. Для цього Цукербергу довелося зламати базу даних Гарвардського університету, звідки він скопіював конфіденційні дані студентів, – сайт дуже швидко став популярним, але за два дні був закритий через перевантаження університетських серверів і скарги студентів на неправомірність використання їх фотографій.

З грудня 2002 він з групою студентів працював над проектом HarvardConnection, соціальної мережі для студентів і випускників Гарварду, де користувачі могли шукати друзів, відправляти їм повідомлення, оновлювати свої персональні профілі і вести власний блог. Через відмову ключового програміста від подальшої роботи, автори проекту брати-близнюки Камерон і Тайлер Вінклевосси звернулись до Цукерберга з пропозицією про співпрацю.

На зустрічі, яка відбулась 25 листопада 2003 року, Цукерберга конфіденційно познайомили з деталями проекту, повідомли про його поточний стан і плани подальшого розвитку. За твердженням Вінклевоссів вони досягли усної угоди про співпрацю, надали Цукербергу пароль до сервера HarvardConnection, доступ до всіх кодів, щоб він міг увійти в курс справ і зайнятись подальшим програмуванням сервісу, що мало стати його партнерським внеском у проект. 30 листопада 2003 року Цукерберг скачав всі коди на свій комп’ютер, пообіцявши Вінклевоссам завершити роботу якнайшвидше, однак протягом грудня надіслав їм кілька листів, в яких, посилаючись на хронічну зайнятість, повідомив про повільний прогрес у роботі над сервісом.

11 січня 2004 року Марк Цукерберг зареєстрував доменне ім’я thefacebook.com, 14 січня зустрівся із Вінклевоссами, запевнивши їх у подальшій співпраці, а 4 лютого 2004 року запустив сервіс «Thefacebook», інтернет-каталог студентів і випускників Гарварду, більшість сервісів якого були аналогічними до HarvardConnection і над яким він працював разом із двома однокурсниками. Дізнавшись про це 6 лютого, брати Вінклевосси і їх партнер Дівья Нарендра провели повну ревізію стану справ з власним сервісом, виявили, що за два місяці він не зрушив з місця і 10 лютого направили Цукербергу лист з вимогою закрити “Thefacebook”. Вони також звернулися в адміністрацію та студентське керівництво Гарвардського університету із заявою про порушення Цукербергом коду честі вузу.

Справжнє зростання Facebook почалось після придбання у 2007 році частки у ній корпорацією Microsoft – у 2010 році Facebook став третьою за капіталізацією веб-компанією у США.

Цей день в історії