Суспільство Цей день в історії

Грошова реформа в Україні: від рублів до карбованців

Питання відмови від від цієї валюти постало ще до розвалу Союзу. І багато хто з українців пам’ятає перехідний етап, коли ще не була запроваджена гривня. Як же все відбувалося?

Ще 20 березня 1991 року Верховна Рада УРСР оголосила розташовані на території України банки власністю республіки та утворила на базі Українського республіканського банку Держбанку СРСР Національний банк України. На нього покладалися завдання регулювання грошового обігу і кредиту. До введення власної національної грошової одиниці в республіці зберігалась загальносоюзна грошова система. 10 січня 1992 року в обіг в Україні були введені купони багаторазового використання. Вони розглядалися як тимчасова грошова одиниця до запровадження гривні й використовувалися паралельно з радянським рублем за курсом 1:1. Купон мав взяти на себе інфляційне навантаження і тим самим убезпечити від ризиків майбутню власну національну грошову одиницю.

23 червня 1992 року під час українсько-російських переговорів було досягнуто домовленостей про вихід України з “рубльової зони”. З 1 липня Центральний банк Росії відмежував внутрішні платежі від зовнішніх (щодо країн СНД). Купівля товарів у Росії на рублі обмежувалася сумами, отриманими країнами від експорту продукції в Росію, що робило рубль фактично виключно російською грошовою одиницею. Запровадження власних українських платіжних засобів підштовхувалося й дефіцитом готівки в грошовому обігу.

Указом президента України Леоніда Кравчука “Про реформу грошової системи України” від 7 листопада 1992 року з 23-ї години 12 листопада припинявся обіг радянського рубля на території України, а український карбованець (купон Національного банку України) ставав єдиним платіжним засобом. Усі внутрішні розрахунки мали відбуватися в купоно-карбованцях. Була створена Державна комісія по проведенню грошової реформи в Україні на чолі з прем’єр-міністром Леонідом Кучмою. Офіційно про реформу було заявлено Л. Кравчуком 12 листопада в телевізійному ефірі, в якому він аргументував необхідність відмови від рубля у внутрішньому обігу та намагався заспокоїти населення. Однак відсутність державних пунктів обміну купонів на рублі спричинило появу “чорного ринку” та спекуляцію валютою.

Перші проекти запровадження гривні з’явилися у 1993 році. Однак висока інфляція затримала введення її в обіг на три роки. Якщо у 1992 році купюрою найвищого номіналу було 100 карбованців, то трьома роками пізніше  – 1 мільйон, а найменшого – 1000 карбованців. При цьому 1 долар США коштував майже 150 тисяч. Обмін купоно-карбованця на гривню відбувався з 2 по 16 вересня 1996 року за курсом 100 тисяч карбованців за 1 гривню.

Цей день в історії

Залишити коментар