Без рубрики Важливе Суспільство

Готуйся до зими завчасно!

Зима близько: як ти кожен день втрачаєш світло і тепло, але навіть не здогадуєшся про це
Як пов’язані електроенергія і освіта? Поки електрика дійде до твоєї квартири, її частина втрачається по дорозі. Сума втрат за останні кілька років така, що за ці гроші можна безкоштовно рік вчити всіх студентів і ще залишиться. Але природні втрати електрики – це не вся втрата ресурсів, значна їх частина втрачається з нашої вини.

Електроенергія – специфічний товар, і одне з її відмінностей від картоплі полягає в тому, що при доставці електрику неминуче втрачається: на електростанції одне напруга, а у нас в розетках інше. Це закони фізики і з цим нічого не зробиш. До того ж, електроенергію можна просто красти, і ти сам часто це бачив – як МАФи підключаються до проводів. В одному тільки Києві вони крадуть електрики на 1 мільйон гривень на рік (за даними 2015 року).


За 4 роки ми втратили електроенергії на суму, достатню, щоб рік вчити українських студентів.

Але втрачається не тільки електроенергія, а вся енергія взагалі – і в Україні втрати вище, ніж у сусідів

Чому так відбувається?

По-перше, через втрати при транспортуванні енергії – це природні втрати
У проводах частина електрики втрачається через опір металу і нагрівання проводу, в трубах опалення частина тепла йде через погану ізоляцію (а вона ніколи не буває ідеальною).
Через застаріле обладнання
Більше половини електромереж “Укренерго” служать уже 40 років і більше.

 

 

Великі дотації призводять до того, що ми не економимо

У 2015 році Україна була лідером в світі за дотаціями в енергетичній сфері. Дотації в галузі знижують цифри в нашій платіжці, тому ми не усвідомлюємо, скільки насправді коштують електрику або тепло і витрачаємо їх безконтрольно.

За останні кілька років суми, які держава виділяє галузі, зменшилися, тому цифри в платіжках виросли, і українці нарешті почали розуміти, що газ і інші джерела енергії – це насправді дорогий товар, який потрібно економити.
Наші квартири і будинки втрачають тепло сильніше, ніж ти після душа
Тому що в наших будинках, в основному ще радянських і старих, купа дірок, в які витікає тепло від батареї. Тепло виходить на вулицю через стіни, фундамент, дах, вентиляцію, відкриті двері коридору і під’їзду, погано встановлені вікна чи двері, неправильно покладений тепла підлога … А ще буває, що батареї не прочистили перед опалювальним сезоном, вони неправильного розміру або винесені на балкон.

Кілька прикладів – на фото нижче. Це добірка термограмм – зображень в інфрачервоному випромінюванні, які показують температуру приміщення. Чим більше червона область, тим це місце тепліше, синя – холодніше.

Місця в стіні будинку, через які на вулицю йде тепло.

Батарея гріє зовнішню частину стіни, а не квартиру.

Щілини навколо погано встановлених вікон пропускають холодне повітря (синя область) в квартиру).

Як тепло йде з дому? Ми не вміємо економити!

Ми не дотримуємося елементарних правил, які допоможуть економити: чи не виключаємо світло, коли йдемо з кімнати, засипаємо під включеним телевізором, мало хто використовує енергозберігаючі лампочки.

З іншого боку, не всі поради про економію дійсно корисні. Наприклад, побутова техніка класу енергозбереження А і А + дійсно споживає менше електрики, але коштує набагато дорожче і буде окупатися багато років. А енергозберігаючі лампочки дійсно корисні. Детальніше дізнатися, які способи енергозбереження варто застосовувати, а які ні, можна прочитати в цій статті. Кожен із способів оцінений з точки зору того, скільки грошей потрібно витратити, щоб його застосувати, скільки грошей він економить і наскільки він корисний.

Через високе споживання енергії промисловістю …

Ефективність використання енергії українською промисловістю дуже низька: на одну тонну використаної нафти Україна виробляє 1 481 долар ВВП, а Польща – 11 311 доларів – в 7,6 раз більше.

Ми в курсі, що енергію отримують не тільки з нафти, але для порівняння різних джерел енергії між собою їх все призводять до нафтового еквіваленту.

 

… і сільським господарством

Український аграрно-промисловий комплекс більш енергоефективний, зокрема, показники краще польських, але набагато гірше, ніж у багатьох інших країн.

Тому загальна ефективність того, як країна використовує енергію, низька

За цим показником Україна знаходиться на 129 місці з 137 країн, для яких Світовий банк розраховує ці дані (2014 рік).

Що тобі робити – коротка інструкція

Порушувати закони фізики, ізолювати теплотрасу або якось вплинути на власників старих заводів ти, звичайно, не зможеш, але є те, що може зробити кожен.

1. Поговори з сусідами і утеплите спільно будинок. Утеплювати одну кварртіру немає сенсу – це не допоможе економити енергію. Перед утепленням потрібно провести енергоаудит – обстеження, які допоможе виправити проблеми і не витратити гроші даремно.
2. Установи лічильники води, тепла та газу. Вони допомагають стежити за тим, скільки ресурсів ти споживаєш, постійно нагадують, що воду потрібно закривати, коли НЕ користуєшся їй. Тільки встановлюй особисті, а не загальнобудинкові, інакше спроба раціонально використовувати ресурси перетвориться в комунізм, коли економні сусіди будуть платити за неощадливих. А якщо встановити багатотарифні лічильники електроенергії, які вночі вважають за меншим тарифом, то платити доведеться ще менше.
3. Вимикай прилади, якими не користуєшся.
4. Встановіть разом з сусідами індивідуальний тепловий пункт. Він автоматично регулює подачу тепла і гарячої водив залежності від заданої програми і погоди. З ним у тебе не буде розпечених батарей теплою зимою – і не доведеться платити за тропічну спеку в квартирі.
5. Йди правильним радам про економію енергії.

Якщо стежити за тим, як ми використовуємо ресурси (не тільки енергоресурси, а й воду) і витрачати їх економно, можна заощадити кілька тисяч гривень на рік. Конкретна сума залежить від того, наскільки запущена ситуація в твоїй квартирі і в будинку.

Багато інформації і практичних кейсів про енергозбереження і енергоефективності є на цьому сайті.

Якщо сумніваєшся, що вистачить грошей на такі витратні заходи, держава дає “теплі” кредити – спеціально для підтримки енергозбереження.

Всі ці заходи не завадять втрачати енергію через дроти і труби, але істотно знизить твої витрати на комуналку і допоможуть Україні стати енергонезалежною. Опалювальний сезон почнеться через пару місяців, час ще є.

Зараз ми готуємо інфографіческій довідник “Енергетика України”, в якому є і за допомогою зрозумілої інфографіки розповідаємо про складну сфері енергетики. У довіднику пояснимо, звідки беруться цифри в твоїй платіжці, чому Україна важлива для енергетичної безпеки Європи, як наша країна буде переходити на зелену енергетику, висвітлимо багато інших цікавих тем. Якщо ти хочеш отримати примірник довідника, кликни по банеру нижче і залиш свій емейл – ми надішлемо тобі його в день виходу.

businessviewshttp://businessviews.com.ua