Економіка

Головні стереотипи про скасування мораторію на продаж землі (ФОТО)

Небажання українців продавати землю сільгоспризначення багато в чому пов’язане не з реальними проблемами, що можуть виникнути, а з стереотипами, які нав’язують нам популісти. Однак без відкритого ринку не можна отримати нормальних інвестицій в галузь. Отже, настав час спростувати ці стереотипи.

За результатами опитування в рамках проекту USAID АгроІнвест, майже дві третини (63%) опитаних українців не пітримують скасування мораторію. Серед опитаних 80% тих, належать до категорії власників паїв, не підтримують продаж землі. Однак найбільш парадоксальним є те, що більша частина все ж хотіли би вільно продавати землю.

Це ж опитування засвідчило, що більшість людей як серед рядових українців, так і серед власників паїв, погано знають суть майбутньої земельної реформи, через що виникають побоювання та стереотипи, які не мають ніякого відношення до реальності.

Нові власники вижиматимуть з землі по максимуму

Насправді таке ставлення є характерним саме для орендаторів, а не власників. Розбіжності пояснюються психологією ставлення до майна.

Орендатори мають землю в тимчасовому користуванні, тому для них не настільки важливо те, що з нею буде після закінчення строка оренди. Власники мають більш довготривалий горизонт планування. Власник завжди ставиться до свого майна більш дбайливо, ніж орендатор.

Іноземці скуплять всю землю

Це старий стереотип, який озвучували ще за часів приватизації підприємств, а також тоді, коли в Україні почали з’являтися іноземні банки.

Вести бізнес в україні ризиковано. Заважає корупція. недосконала судова система, макроекономічна нестабільність, часті зміни в системі оподаткування, обмеження для руху капіталу. Для іноземних інвесторів ці ризики настільки великі, що одразу після відкриття ринку вони не прийдуть в Україну.

Та й взагалі неправильно боятися приходу іноземного капіталу. Саме приватизація 90-х років без його участі призвела до становлення в Україні олігархічного ладу.

До того ж, жодна іноземна компанія не має достатньо коштів для придбання всієї землі в Україні.

Земля перейде до рук кількох олігархів

Українські агрохолдінги не мають вільних грошей для придбання землі за справедливою ціною, тому вони лобіюють просування мораторія. Ринок передбачає прихід нових інвесторів, що збільшить конкуренцію і навіть може зменшити концентрацію.

Якщо все ж не вдасться позбутися побоювань щодо скуповування всієї землі іноземцями чи олігархами, можно передбачити особливі умови та обмеження на законодавчому рівні, а контроль покласти на Антимонопольний комітет.

Також варто розглянути можливість створення фінансових інструментів для придбання землі в кредит з урахуванням коштів міжнародних фінансових організацій для середніх та малих фермерських господарств, гарантувати можливості першочергового викупу землі орендаторами (без обмеження конкуренції з боку інших зацікавлених сторін).

возможность первоочередного выкупа земли арендаторами (без ограничения конкуренции со стороны других заинтересованных сторон).

Концентрація – це погано

Не завжди. Концентрація робить інвестиції в інфрастуктуру більш привабливими. При великій фрагментованості ринку робити такі інвестиції немає сенсу.

Відкритий ринок дозволить сформувати справедливу ціну на землю. Очікується, що її вартість виросте до 10 разів. Тоді вийде, що середньостатистичний власник паю – пенсіонер з 4-ма га землі – отримає до 3 400 гривень на місяць, якщо продовжить здавати його в оренду.

Швидкість впровадження земельної реформи залежить в тому числі і від того. чипідтримують її виборці. Добитися підтримки можна в тому числі і через спростування стереотипів та розповідей про переваги ринку.