Економіка Транскордонне співробітництво

Газ і нафта – не просто енергоносії, а ще й ефективний інструмент впливу

  Україна здатна загрожувати Росії газовим кулаком на її полі – продаючи газ її традиційним покупцям і відібравши у неї важіль тиску на політиків європейських країн. Як і за яких обставин це станеться?

Газ і нафта – не просто енергоносії, а ще й ефективний інструмент впливу, який в умілих руках перетворюється в батіг, яким можна обходити неговірливих політиків. Іноді чергуючи його з пряником у вигляді міжнародних інфраструктурних проектів або кредитів, які можна розпиляти. І не треба наївно вважати, що європейські політики не заробляють гроші. Розкажіть італійській мафії про те, що в Італії немає корупції, або Болгарії, яка вже сотні років балансує між Заходом і Росією, що санкції проти РФ скасовувати не треба.

Втім, крім явних бізнес-інтересів, західними політиками і бізнесменами може рухати і просте нерозуміння ситуації або віра в те, що з усіма можна домовитися. Для таких існує навіть окрема назва – “корисні ідіоти”. Зокрема, саме таким нерозумінням, судячи з усього, викликане наполегливе бажання повернути делегацію Росії в ПАРЄ.

Раз Україна виявилася затиснутою між агресивною Росією і європейськими країнами, уряди яких не завжди готові підтримувати Україну, наша країна мусить представити себе так, щоб Захід не міг обійтися без України: стимулювати західний бізнес інвестувати в Україну і активно виходити на європейські ринки, в тому числі газовий.

Згідно з розрахунками Українського інституту майбутнього, Україна може зайняти 10% європейського ринку газу. І це буде газ, видобутий на території України. Як Україна може показати Росії свій власний газовий кулак?

Що трапиться в ЄС в найближчому майбутньому?

У найближчі 30 років видобуток газу в ЄС скоротиться в 2 рази (на 50%)
Згідно з прогнозами Єврокомісії, в 2020 році ЄС буде добувати 118 мільярдів кубометрів газу. А в 2045 – всього 59 – падіння в 2 рази (синя лінія на графіку).

добыча газа в ЕС

Але споживання скоротиться всього на 2%, а значить, потрібен буде додатковий імпорт
Це означає, що газ, якого так бракує,  необхідно буде десь купити. Згідно з тими ж прогнозами, серйозно зросте імпорт (червона лінія).

импорт газа ЕС в динамике

Цією різницею між видобутком і споживанням могла б скористатися Росія (і вона спробує це зробити!), Але саме в ній приховані можливості для України. Тому що у нас є запаси газу, які дозволяють зробити становище Росії на газовому ринку Європи менш комфортним, а значить, зменшити її можливості використовувати газ як зброю.

Звідки в України газ? Газовий портрет нашої країни
Україна – газовий гігант Європи

Трійка європейських країн з найбільшими запасами газу виглядає так: Норвегія, Нідерланди, Україна. Після України, на 4 місці, знаходиться Британія, але її запаси в 3 рази менше наших.

запасы газа в Европе

Доведені запаси газу, які можна витягти. Джерело: звіт “Нафтогазу”.

Політично важливі запаси газу знаходяться в Полтавській і Харківській областях
запасы газа в Украине

Родовища на заході України теж є, але вони бідніші, так як виснажилися ще в радянські часи, коли саме Україна на піку потужності забезпечувала третину видобутку радянського газу. Тоді український газ поставлявся не тільки в інші республіки СРСР, а й в Чехословаччину, Австрію, Румунію, Болгарію та Угорщину.

газопровод Дашава-Киев-Москва

Як Україна стане експортером газу в ЄС?

Повністю відмовитися від покупки газу Україна може вже в 2021 році

За прогнозами, споживання газу всередині України в найближчі десять років буде залишатися більш-менш стабільним – на рівні близько 30 мільярдів кубометрів. Зростання буде всього 0,4% в рік. Зараз Україна видобуває лише 64% газу, який споживає, інше покриває імпорт.

Але за три роки можна домогтися того, щоб самостійно покривати свої потреби. Для цього потрібні інвестиції в розмірі 2,4 мільярда доларів за цей трирічний період.

потребление и добыча газа в Украине

У 2030 році ми можемо зайняти 15% європейського ринку газу (трохи більше 60 мільярдів кубометрів)

Уявімо, що свої потреби в газі ми вже забезпечили. Але запаси все ще є, і видобуток буде в середньому зростати щорічно на 13% (а споживання, як ми писали вище, на 0,4%). А раз так, саме напрошується рішення: експортувати газ. Поступово збільшуючи інвестиції і нарощуючи продаж в Європу (де, нагадаємо, видобуток буде падати, а імпорт – рости), Україна може вже в 2030 році отримати частку в 15% на європейському ринку.

Почати експорт можна вже в 2021 році

В 2021 Україна вже може вийти на європейський ринок і зайняти там частку 1%, поступово її збільшуючи.

экспорт украинского газа

Для цього потрібні 21,5 мільярда доларів інвестицій за 11 років
инвестиции в добычу газа в Украине

Погрозити Росії газовим кулаком величиною в $ 100 мільярдів

Загальний економічний ефект від зростання видобутку складе 100 мільярдів доларів. Звідки взялася ця цифра?

Збільшивши свою здобич і відмовившись таким чином від імпортного газу, Україна заощадить з 2019 по 2030 роки 20 мільярдів доларів, які могла б заплатити Європі, продовживши купувати у неї газ. Крім того, за рахунок експорту Україна може отримати до 2030 року 83 мільярди. Це означає, що загальний результат для зовнішньої торгівлі газом до 2030 року – + 103 мільярди доларів.

Ще раз: інвестувавши 21,5 мільярда до 2030 року, ми отримаємо 103 мільярди.

Україна з 2006 року заплатила Росії за газ майже 58 мільярдів доларів (Укрстат не надає даних про це раніше 2006 року).

Хто буде покупцями українського газу в ЄС?

Якщо дивитися на нинішню карту імпорту газу країнами ЄС, то 60 мільярдів кубометрів українського газу вистачило б, щоб два рази покрити річний імпорт Іспанії, тричі – Польщі (у якій зараз Україна купує газ), повністю забезпечити газом Францію або дуже багато разів перекрити потреби таких країн, як Греція, Болгарія, Литва, Латвія, Естонія, Словенія, Ірландія, Данія, Фінляндія – всіх їх разом узятих! Напевно вони не стануть повторювати тієї ж помилки, яку зробили один раз, і купувати весь газ у однієї країни, але ці порівняння дають уявлення про те, що Україна реально здатна на багато що в газовій сфері.

импорт газа странами ЕС

Виробництво, імпорт, експорт і споживання газу в ЄС

Але все-таки є одна проблема: в Україні важко почати добувати газ (навіть “Нафтогазу”!)
Прочитавши прогнози вище, ти, можливо, подумав, що Україна вже готується нагинати Росію так само стильно, як зробила це в Стокгольмському арбітражі. Ми хотіли б сказати тобі, що так і є, але поки що не можемо. Тому що доступ на ринок газу в нашій країні потрібно заслужити. На жаль, не за допомогою великих планів видобутку, інвестицій і соціальних програм, які могли б реалізувати компанії-видобувачі газу, а, напевно, тісними зв’язками з владою.

По-перше, в Україні з трьох схем інвестицій у видобуток газу реально працює тільки одна, а дві інші неробочі через занадто високі ризики і податків. По-друге, місцеві ради регулярно відмовляють “Укргазвидобуванню” (входить в “Нафтогаз”), найбільшому добувачеві газу в країні, в ліцензіях на видобуток газу. З літа 2015 року “Укргазвидобування” не отримала жодної ліцензії, хоча просила погодити 77 штук.

Україна – країна, яка веде відразу дві війни: першу – з Росією, а другу – за те, щоб забезпечити можливості для швидкого і значного зростання економіки. У нас немає рецепту, як перемогти в першій, але як перемогти у другій, точно відомо: необхідно зробити країну привабливою для бізнесу і життя. Один з інгредієнтів цього рецепта – зробити Україну економічно важливою для західних країн. В одних галузях це вже виходить: Україна – важливий постачальник агропродукції, серйозний гравець на глобальному ринку. Ми змогли досягти цього тому, що володіємо цінним ресурсом – землею. Ще один цінний ресурс України – газ. Поки що ми не користуємося цією можливістю для зміцнення своїх зв’язків з ЄС в повній мірі.

До того ж, було б просто дуже цікаво переграти Росію на її ж полі (і який рік поспіль не мерзнути взимку).

Видобуток і експорт газу – одна з тем, яку ми будемо висвітлювати в новому виданні довідника “Енергетика України”. Залиш заявку, щоб нічого не пропустити, і ми повідомимо, коли він буде готовий.

 

 

https://businessviews.com.ua