Культура Суспільство

В Україні святкують Щедрий вечір

Сьогодні, напередодні Нового року за старим стилем, в Україні зустрічають Щедрий вечір. А за християнським календарем сьогодні день преподобної Меланії. У народній традиції ці два свята об’єдналися, тож святкують Щедрий вечір, або ж свято Маланки, повідомляє УНН.

Зазначимо, що сучасний Новий рік припадає на різдвяний піст, а от Старий – вже ні, то ж господарі можуть розгулятися. На Щедрий вечір готували щедру кутю: її заправляли скоромниною, тобто м’ясом і салом. Звідси й пішла назва – Щедрий вечір. Також на стіл ставили холодець, сало, ковбаси, млинці, вареники з сиром, пироги. Загалом, всього і побільше, адже в народі вважається: чим розмаїтніші страви, тим щедрішим буде наступний рік.

Ввечері щедрувальники ходили з візитом до осель. Зокрема, ходили і парубоцькі гурти. Вони, як-то кажуть, “водили Меланку”. Парубки були одягнені у маски, а один із них – у жіноче вбрання, він і був Меланкою. Гурти співали, танцювали, розігрували жартівливі сценки.

Вже вранці, закінчивши ритуальний обхід, молодь йшла палити “Дідуха” – це снопи, соломи, які стояли на покутті від Святого вечора до Нового року, і стрибала через багаття. Також йшли посівати зерном хрещених, рідних і близьких. Посівання супроводжувалося співом щедрівок. У народі вірили, що дівчата під час посівання щастя не приносять, і їм брати участь у цьому дійстві не годиться.