Суспільство

В Україні можуть відкритися щонайменше 50 нових напрямків для авіаперевезень

В багатьох країнах світу авіапереліт обходиться дешевше, ніж, скажімо, подорож потягом.

В Україні ж ситуація дещо інша.Переважна більшість громадян користується наземним транспортом. І не стільки тому, що зручніше, скільки тому, що дешевше. Однак останнім часом ситуація дещо змінилася. На вітчизняний ринок заходять крупні міжнародні авіакомпанії, які пропонують квитки на літак за доступною ціною.

Девід О’Брайєн, комерційний директор Ryanair, розповів в інтерв’ю НВ Бізнес, чому найбільший авіалоукостер у світі вирішив вийти на ринок України.

Замість витіснення з ринку місцевих авіаперевізників ірландська компанія віддає перевагу співпраці з ними. О’Брайєн пояснив, чому Ryanair обрав аеропорти Києва та Львова на старті своєї діяльності в Україні, а також анонсував, що його компанія може значно розширити кількість напрямків.

– Упродовж багатьох років в Україні панувало переконання, що вітчизняний ринок не достатньо великий для вашої компанії, але ось Ryanair тут. Чому ви вирішили прийти сюди?

Я мушу вас виправити. Ми вважаємо український ринок великим. Це найбільша країна у цій частині Європи, більша, ніж Польща, де Ryanair зараз є найбільшою авіакомпанією. І я вважаю, цілком можливо, що згодом ми й тут займемо таку ж само позицію.

На наш погляд, тут є можливості. Україна стала центром розвитку, наприклад, для IT-індустрії.

– Втім, кількість рейсів між Україною та Європою досить мала. Маршрутів, що поєднують Київ з ЄС менше, ніж у другому аеропорту Вроцлава.

Тут багато можливостей, великий потенціал. Я думаю, що уряд добре зробив, що зберіг в Києві два конкуруючі аеропорти. І таким чином є достатня пропускна здатність для того, щоб забезпечити зростання. І я думаю, що врешті-решт, зараз – саме той час!

– Багато хто з українців очікує, що після приходу вашої компанії ціни впадуть в рази. Наскільки це справедливе очікування? І чи зможемо ми літати в ЄС за 30-40 євро?

Я сподіваюсь, що ви зможете літати навіть дешевше. Наша сьогоднішня пропозиція – це 19,99 євро. Ціни Ryanair найнижчі у Європі. Якщо перевірити річну звітність, не покладаючись лише на мої слова, то ви побачите, що найкращі пропозиції наших конкурентів на 25% дорожчі, ніж наші.

– Фахівці кажуть, що ви можете “вбити” наші місцеві компанії. Наскільки серйозна ця загроза?

Авіаперевізників ніколи не “вбивають”, вони “вчиняють самогубство”. Все залежить від авіакомпанії.

Я не буду коментувати ситуацію з Міжнародними авіалініями України (МАУ), але це не національна компанія, це – приватний перевізник. Авіакомпанія Авіалініі України була вашим національним перевізником. Але зараз її немає.

Різні компанії обирають різну поведінку. Візьмемо, наприклад, Air Lingus. Це найбільша після Ryanair компанія. Вона успішна і досягла цього завдяки тому, що визнала реальні факти та зменшила вартість перельотів через підвищення своєї ефективності.

Інші компанії, наприклад Air Bulgaria, яка просто жаліється на життя і не сплачуює рахунків – не має майбутнього.

– Як на мене, МАУ, з точки зору зовнішнього спостерігача – це добре керований бізнес. Але вони муситимуть знизити вартість квитків.

І ми би хотіли співпрацювати з ними. Можливо, вивчити варіанти співпраці. Адже у МАУ є багато рейсів на схід. А у Ryanair є напрямки на Захід.

– Ви обрали Київ і Львів. Чому ці два аеропорти? Чому не Харків та Одесу?

Ну, ми не можемо робити все й одразу. Зараз, разом з Україною, у нас 34 країни у нашій мережі, це 200 аеропортів. І всі вони хочуть більше. Тому, перш ніж ми будемо думати про нові напрямки, ми повинні зосередитись на вже наявних. Минулого місяця ми оголосили 19 нових рейсів в Ізраїль. Це напрямок, що розвивається. Зараз на вихідних дуже завантажені маршрути в Іспанію. І Ізраїль тут вбачає великі можливості для росту.

Тому конкуренція дуже висока. Між Україною та іншими країнами. Між аеропортами в Україні. І навіть між аеропортами в Києві.

– А чи не розглядаєте ви можливість роботи на українському внутрішньому ринку?

Для того, щоби працювати на українському внутрішньому ринку, нам необхідно мати базу в Україні. Але ми цього поки не планували. Хоча ми мали неформальну розмову на цю тему з Міністерством інфраструктури.

– В деяких країнах авіаперевізникам пропонують доплати, щоб заохотити їх літати на неприбуткових напрямках. Чи пропонували вам подібну підтримку?

Ми маємо справу з аеропортами. І вони самі встановлюють свої ціни. Одні роблять це краще за інших. Я не буду розкривати деталі угод. Але кожен напрямок потенційно може бути прибутковим, якщо ціни будуть правильні. Я маю на увазі аеропортові збори. На деяких маршрутах ціни повинні бути дуже низькими, але для цього й збори мають бути дуже низькими. Щоб обслуговувати рейси Ryanair, аеропорти в усій Європі змагаються низькими аеропортовими зборами.

Навіть Франкфуртський аеропорт зменшив свою вартість для того, щоби Ryanair літав у Франкфурт.

– Що ви думаєте про український ринок. Наскільки висока тут конкуренція і за рахунок чого ви будете конкурувати?

Про конкуренцію ми багато не думаємо. Ми пропонуємо чудовий сервіс. Сучасні безпечні літаки. І наші ціни на 25% менші, ніж у наших найближчих конкурентів. Якою б не була битва – ми переможемо.

– В Європі часто ціни бувають дуже низькі, іноді лише 10 євро. Як таке можливе?

Завдяки надзвичайній ефективності. Завдяки продажу місць у літаку за 10 євро, якщо без цього вони будуть порожні. Адже в будь-якому разі треба платити за літак. Отже, краще посадити когось у порожнє крісло. А пасажир може купить чашку кави або сендвіч. Ми продаємо чудову каву. Ось як це можливо.

– А що ще, крім низьких цін, ви будете робити для того, щоби конкурувати тут?

Чудовий сервіс, на сучасному Боїнгу 737. А через два роки у нашому флоті з’явиться ще й 737 Mакс. У нас чудовий додаток для мобільних телефонів. Над його створенням працювали українські програмісти. Це дозволить нам зробити взаємодію з нашими клієнтами ще тіснішою.

– Лоукости швидко приходять і так само швидко йдуть. Що може змусити вас піти з нашої країни?

Я думаю, що це несправедливе спостереження. Лише якісь зовнішні фактори можуть призвести до того, що Ryanair піде з України. Наприклад, минулого року ми зменшили нашу діяльність у Норвегії на 60%. На цей крок ми пішли після того, як норвезький уряд запровадив податок у 8 євро. Якщо квиток Ryanair в середньому коштує 40 евро, то податок у 8 євро – це дуже серйозно. І що було зовсім дивно, що цей податок у Норвегії ввели з екологічних міркувань. Це у країні, яка отримує доходи переважно з продажу нафти.

Ось такі фактори можуть примусити нас переглянути нашу роботу в країні. Здебільшого це – політичні чи фіскальні рішення. Або рішення аеропортів-монополістів. Ось чому дуже важливо, щоб у вас залишалося два аеропорти-конкуренти в Києві.

– І останнє питання. Чому ви обрали саме ці напрямки для польотів з України? Наприклад, Манчестер?

Це не так далеко, як може здаватися з погляду на наявні маршрути. Я прилетів з Дубліна і це зайняло менше трьох з половиною годин. Це набагато довше, ніж у середньому на наших рейсах. Але це не так погано. Існує сполучення між Манчестером і Україною. Лондон – це очевидний напрямок. У Нідерланди літати нелогічно.

Але це перші напрямки. Потенційно може бути ще п’ятьдесят.