Суспільство

В Україні запровадять систему обміну даними між держреєстрами

Україна отримала електронну систему, здатну фундаментально змінити життя всієї країни. Завдяки їй більшість послуг можна буде отримати, маючи доступ до Інтернету.

Система називається X-Road, це естонська розробка. Головна її цінність полягає в забезпеченні обміну даними між електронними державними реєстрами різних держорганів у режимі реального часу. Система впроваджена у тому чи іншому вигляді в 60 країнах світу.

Естонія передала X-Road Держагентству з питань електронного урядування 27 жовтня. За результатами інтернет-опитування 2 листопада держагентство присвоїло українській версії X-Road назву “Трембіта”.

“Раніше для оформлення допомоги при народженні дитини сім’я подавала в Мінсоцполітики пакет документів. У пакеті було свідоцтво про народження дитини. Дані свідоцтва про народження дитини зберігає Міністерство юстиції. Мінсоцполітики повинне отримувати ці дані в Мін’юсті і не вимагати копію свідоцтва у громадян. Це створювало незручності для громадян і призводило до зловживань з боку співробітників Мінсоцполітики. Є приклади, коли їх ловили на видачі величезної кількості допомог за підробленими копіями свідоцтв. На впровадження електронної послуги з оформлення допомоги при народженні дитини пішло сім місяців. У територіальних відділеннях Мінсоцполітики заявник тільки вказує номер свідоцтва. Відбувається автоматичний запит з Мінсоцполітики в електронний реєстр Мін’юсту. Інформація миттєво перевіряється і на цій підставі призначається виплата. Тепер оформити допомогу на дитину можна онлайн. Процес триває один робочий день замість десяти. Послуга стала набагато зручнішою для громадян, а зловживання стали неможливі”, – зазначає  Олексій Вискуб

Придбання і впровадження системи взаємодії реєстрів фінансують три донори: Європейський Союз через програму U-LEAD, Швеція через Шведське бюро міжнародного розвитку та уряд Естонії через Міністерство закордонних справ Естонії. Проект називається EGOV4UKRAINE. Його вартість — 1,5 млн євро. Донори фінансують проект в рамках міжнародної технічної допомоги.

 

Постанова Кабміну №606 визначила 20 базових реєстрів для взаємопідключення. Зараз у нас на узгодженні з усіма центральними органами влади новий проект постанови уряду. Він затверджує конкретні терміни підключення кожного реєстру.

Перелік пріоритетних державних електронних інформаційних ресурсів для впровадження електронної взаємодії

 1. Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
 2. Державний реєстр майнових прав на нерухоме майно.
 3. Державний реєстр актів цивільного стану громадян.
 4. Єдиний реєстр довіреностей.
 5. Державний реєстр обтяжень рухомого майна.
 6. Державний земельний кадастр.
 7. Єдиний державний демографічний реєстр.
 8. Державний реєстр фізичних осіб — платників податків.
 9. Реєстр платників податку на додану вартість.
 10. Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають права на пільги.
 11. Державний електронний інформаційний ресурс Міністерства внутрішніх справ, у якому обробляється інформація з питань втрачених паспортів.
 12. Єдиний державний реєстр Міністерства внутрішніх справ щодо зареєстрованих транспортних засобів та їх власників.
 13. Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування.
 14. Державний реєстр виборців.
 15. Автоматизована інформаційна система Державної казначейської служби з обліку доходів і витрат бюджетів усіх рівнів.
 16. Єдиний державний реєстр судових рішень.
 17. Реєстр вилучених водійських посвідчень.
 18. Єдиний реєстр документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, свідчать про прийняття в експлуатацію закінчених будівельних об’єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
 19. Єдиний реєстр об’єктів державної власності.
 20. Реєстр пацієнтів.

Економічна правда

Залишити коментар