Важливе Суспільство

В УжНУ представили аналітичну доповідь щодо безпеки в сфері освіти (ФОТОРЕПОРТАЖ)

В наш час питання безпеки держави набуває особливого значення. І мова йде як про захист від військових конфліктів, так і про створення безпечного середовища для розвитку окремих галузей життя суспільства.

На одному з перших місць в даному питанні виходять освітня та наукова галузь. В цьому переконані автори Аналітичної доповіді Національного інституту стратегічних досліджень “Безпекові виміри освітньої політики: світовий досвід і українські реалії, яку сьогодні в стінах Ужгородського національного університету презентувала радниця Дирекції НІСД Світлана Мітряєва.

Вона окреслила ряд досягнень в системі освіти, серед яких запровадження інклюзивної освіти, профілізація старшої школи, громадський контроль тощо.

Було також наголошено наряді ключових моментів, на які варто звернути увагу при формуванні нормативно-правової бази щодо науки, а саме:

 • визначення пріоритетних напрямів розвитку науки та інновацій;
 • захист прав інтелектуальної власності;
 • залучення венчурних інвестицій до фінансування;
 • створення корпоративних науково-навчальних структур;
 • забезпечення пільгового режиму реалізації науково-інноваційних
  проектів;
 • створення необхідних організаційно-правових та ресурсних умов для формування системи забезпечення інноваційної сфери кадрами вищої кваліфікації.

Доповідачка зазначила конкретні кроки, що потрібно зробити для цього:

 • запровадити механізм захисту прав інтелектуальної власності
  вітчизняних наукових установ та вчених на науковий та науково-технічний результат, отриманий у за участі іноземних партнерів, які претендують на право інтелектуальної власності на науково-технічні (прикладні) розробки;
 • визначити термін стажування молодих вчених за кордоном,
  оскільки вітчизняні наукові установи і університети не мають права
  утримувати співробітника в штаті більше дев’яти місяців (уточнення ст.34 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»);
 • створити “професійні аспірантури (докторантури)”, які
  готуватимуть для бізнесу висококваліфіковану робочу силу, що має навички дослідницької роботи, які забезпечать посилення науково-виробничої складової аспірантської (докторської) технічної підготовки, взаємодію держави, науки, освіти і бізнесу (доповнення до Закону України “Про вищу освіту”).

Але цим коло проблем та варіантів вирішення не обмежується. Варто звернути увагу і на закордонний досвід у вирішенні таких питань, а також більше увагу звернути на ситуацію щодо розвитку освіти та науки в зоні проведення АТО.

Карпатський Оглядач