Культура

В одній з ужгородських кав’ярень вже святкують Хелловін (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Глобалізація охоплює практично всі сфери життя людини. Не оминули вони і культуру, наслідком чого стало запровадження нових свят. Наприклад, сьогодні Хелловін відзначають не лише американці.

Перші згадки про нього датуються XVI століттям. Прообраз Хелловіна— язичницьке свято Самайн, яке асоціювалося зі смертю, потойбічним і надприродним, відзначалося ще кельтами. Згодом Самайн почали відзначати в усіх країнах Британських островів. У XIX-XX століттях свято поступово відмирає, йому на зміну приходить  Хеллоуін, що традиційно вважається Днем усіх святих.

Існує така легенда. В ніч перед Хеллоуїном духи, що живуть у потойбічному світі, повертаються на землю, тому переддень свята називають Днем всіх святих. Легенда ж згадує хитрого грішника Джека, якого не прийняли ні в пекло, ні в рай і він поневірявся на землі з пекельним вогнем в руках. З метою збереження полум’я від згасання Джек використовував гарбуз в якості саморобного ліхтаря який став згодом символом свята.

Існує багато традицій святкування Хелловіна, про які Ви знайдете безліч згадок в Інтернеті. Однак кожне місто чи село відзначає його в свій особливий спосіб.

Наприклад, сьогодні в деяких кав’ярнях Ужгорода можна поринути в містичну атмосферу цього свята. В самому центрі міста ми завітали до “Eat Me”. При вході до закладу в очі кидається дещо обдерта труна, біля якої красується символ свята – гарбуз.

Піднімаємося по сходах, а з даху звисають темні стрічки. Страшно? В нас по шкірі пройшовся морозець, але ж цікаво зазирнути всередину – раптом там буде щось незвичайне!

Інтуїція нас не підвела. По підлозі розкидане сухе листя. В приміщенні напівтемрява. вікна затемнені, на столиках стоять свічки, а на підвіконнях – гарбузи.

До нас підходить офіціантка, яка також має “святковий” макіяж. Одразу помітно, що тут готувалися до Хелловіна по повній програмі!

Але меню було традиційним, тому випивши чашку кави, ми вирішили подивитися, що ще цікавого відбувається в цій частині міста.

На площі Театральній вже скупчуються люди. Підходимо ближче подивитися. Тут вже активісти Руху підтримка закарпатських військових частують ужгородців та гостей міста фірмовими стравами і напоями.І всі також в образах героїв свята. З динаміків лунають тематичні пісні українською мовою.

Доки ми обирали собі смаколики – а вони виглядали апетитно – до намету поступово підходили люди: щось купити, сфотографуватися або просто подивитися щось цікаве.

Вже починало темніти, тому свічки всередині гарбузів підсилювали атмосферу свята.