Важливе Суспільство

В обласному центрі Закарпаття пройшов вокршоп “Площа Петефі: як то має бути” (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Ужгород – це місто, в якому поєднуються старовинні пам’ятки архітектури та сучасні новобудови. Однак практика останніх років показує, що зміни відбуваються і в старій частині міста. І тут дуже важливо, щоб в гонитві за змінами та реконструкцією все ж зберегти неповторну красу нашого унікального обласного центру.

Вже майже місяць тривають ремонтні роботи в центральній частині міста – на площі Петефі, яка тепер частково перекрита для руху громадського транспорту. І поки триває процес заміни підземних комунікацій та дорожнього покриття, громадські активісти, представники влади та журналісти задалися не менш важливим питанням “А яким буде зовнішній облік цієї площі?” Воно є закономірним з огляду на те, що тут з красою старих будівель поєднується бурхливе життя сучасного міста: розташовані кінцеві зупинки кількох маршрутів, відкрито багато магазинів, аптек та кілька закладів громадського харчування, є три навчальні заклади та багато чого іншого. Така жвавість, з одного боку, є вже звичною, а з іншого, – вона створює масу незручностей, які потрібно виправляти.

Саме про це йшла мова сьогодні під час воркшопу “Площа Петефі: як то має бути”, що є частиною громадської ініціативи “Площа Петефі: діалог у трьох частинах”. Дана ініціатива реалізується у рамках проекту “Площ свобод», спрямованого на дослідження та осмислення практик використання площ у Чернівцях, Херсоні та Ужгороді.

Спочатку спікерка Мар’яна Куземська (урбаністка, учасниця робочої групи зі створення культурної стратегії Львова, асистентка кафедри культурології гуманітарного факультету УКУ, екс-керівниця програми комунікації Інституту міста) розповіла присутнім про те, як відбувалося обговорення щодо переоблаштування вулиці Бандери у Львові. Дана вулиця поєднує привокзальну площу з центральною частиною міста, тому на цьому етапі виникало чимало дискусій, а про кінцеві результати можна дізнатися на відповідній сторінці у Фейсбуці.

Далі кожен учасник мав змогу представити себе та висловити власну позицію щодо того, чим для нього/неї є площа Петефі. Тут можна було почути різні думки: від того, що це історична частина міста. яку варто зберегти, до того, що це центр сачасного життя, через який щодня проходить ледь не кожен мешканець міста. Проте в одному всі учасники були єдині: потрібна реконструкція, внесення коректив щодо руху автомобілів та громадського транспорту, а також розширення зеленої зони.

Але що конкретно потрібно зробити? Які сильні та слабкі сторони цієї можна виділити? На ці питання учасники шукали відповіді буквально “працюючи в полі”: розділившись на три групи, вони вийшли на вулицю для того, щоб оцінити реальний стан речей та спробувати висунути більш конкретні пропозиції. Останні, до речі, справді вражають! Кожна група виділила ряд позитивних моментів, що осучаснюють цю частину міста, роблячи її привабливою як для туристів, так і для місцевих жителів. Проте є ряд моментів, що потребують уваги, оскільки це створює незручності для тих же містян і туристів. Серед них і облаштування інклюзивного простору, а також велодоріжок, покращення транспортної розв’язки, створення єдиного стилю в облаштуванні площі тощо. Всі ці думки були озвучені та занотовані і в подальшому оформляться в конкретні пропозиції до міської влади. Для цього пролунала пропозиція не лише створити робочу групу, члени якої опікуватимуться даним питанням, але й буде проведено ряд зустрічей з іншими зацікавленими сторонами, т.я. це дасть змогу виробити більш якісні пропозиції до влади, а отже, зробити цей простір справді зручним.

Карпатський Оглядач