Економіка

Вільна торгівля з Ізраїлем – чи є переваги для України?

Рішення, прийняті на рівні керівництва країни, мають вплив на ситуацію у всій країні. Коли ж мова йде про торговельні угоди. 21 січня відбулося підписання Угоди про вільну торгівлю між Україною та Ізраїлем.

Ізраїль більше купує української продукції, ніж продає нам: експорт перевищує імпорт в середньому на $300-400 млн щороку. В імпорті переважають сировина, споживчі товари та інвестиційні продукти (машини та обладнання, а також комплектуючі до них).

Україна також може запропонувати певний асортимент продукції власного виробництва. В регіональному розрізі чемпіоном товарного експорту до Ізраїлю серед областей є Дніпропетровська область. В січні-листопаді 2018 року підприємства Дніпропетровщини поставили на ринок Ізраїлю продукції на понад $112 млн (21% від всього обсягу експорту товарів України). Запорізька область наздоганяє: тут експорт склав $75,8 млн (14,2%). Далі: Донецька область – $46,4 млн (8,7%), Одеська – $27,5 млн (5,1%) та Вінницька – $18,4 млн (3,4%).

Після ратифікації Угоди Верховною Радою та Кнесетом Ізраїлю та набуття чинності, Ізраїль одразу скасує ввізні мита для 9,2% сільськогосподарських товарів та близько 80% промислових товарів з України. Так, наприклад, одразу нульову ставку мита на ринку Ізраїлю отримають українська риба, рослинні олії, консервовані овочі, лікарські засоби, будівельні матеріали, електронні прилади та апарати та інше. Поступовий перехід до нульової ставки передбачається для одягу (за 3 роки), соків та овочів (5 років), скла (5 років), шампунів та меблів (7 років).

Ізраїльські виробники зможуть ввозити до України без мит анчоуси, тропічні фрукти, солодощі, косметичні засоби, сировину для легкої промисловості та інше. Етапи відкриття українського ринку побудовані таким чином, щоб в першу чергу перевагами Угоди скористався український споживач, який отримає доступ до якісних ізраїльських товарів за меншу ціну.

Водночас, завдяки скасуванню ввізних мит поступово здешевшають основні статті українського промислового імпорту з Ізраїлю: нафта і продукти її перегонки, пластмаси, ядерні реактори, котли, електричні машини, фармацевтична продукція, оптичні прилади, фотоапарати та інше. Загалом Україна одразу відкриває свій ринок для 6,8% сільськогосподарської та 70% промислової продукції з Ізраїлю.

Економічний ефект Угоди між Україною та Ізраїлем в майбутньому підсилить і застосування положень Регіональної конвенції про Пан-Євро-Середземноморські преференційні правила походження: українські виробники зможуть імпортувати сировину та матеріали з Ізраїлю, переробляти їх в Україні та експортувати за нульової чи пільговою ставкою мита до ЄС. Це так званий ефект діагональної кумуляції, який застосовується в мережі угод про вільну торгівлю Європейського Союзу.

Угода про вільну торгівлю набуде чинності приблизно через два місяці після другої ратифікації (через 60 днів після останньої дипломатичної ноти). Тому українським виробникам вже варто починати готуватись до нових правил: опрацьовувати нові експортні можливості, шукати нових партнерів і т. ін.

VoxUkraine