Цей день в історії

Вікінги. Епоха диких завойовників

8 червня 793 року загони вікінгів висадились в Нортумбрії на острові Холі-Айленд біля північно-східного берега Англії, де спустошили абатство Ліндісфарн. Це стало початком їх експансії у Європі, яка завершилась в 1066 році нормандським завоюванням Англії і воцарінням Вільгельма Завойовника на англосаксонському престолі.

 

Результат пошуку зображень за запитом "вікінги історія" 

 

Племена вікінгів, первісно розселені по балтійському узбережжю сучасних Норвегії, Швеції та Данії, близько 600 року почали освоєння континентальних територій і до кінця VII століття розселились по більшій частині півдня Скандинавського півострова, Фінляндії та у Східній Пруссії. З другої половини VIII сторіччя вони почали здійснювати напади на Шотландію, Англію та Фарерські острови. У 789 році трьома кораблями вони здійснили розбійний напад на підень острова Великобританія, а 8 червня 793 року спустошили абатство Ліндісфарн на острові Холі-Айленд біля північно-східного берега сучасної Англії.
Близько 800 року вікінги заселили Шотландські і Оркнейські острови, а у 839 році – Ірландію, де заснували королівство. До середини XIX століття вони здійснювали набіги на території сучасних Нідерландів, Франції, Іспанії, досягли територій Італії та Ісландії. У 862 році вікінг Рюрик почав княжити на землях в околиці Ладозького озера і став родоначальником династії Рюриковичів, яка правила на Русі, в Московії, Галицько-Волинських землях, Угорсько-Хорватському королівстві, Литві, Болгарському, Грузинському царствах та герцогствах Австрія і Штирія.
У цей же період розпочалось об’єднання датських племен, які в 865 році висадились в Східній Англії, де захопили Йорк і Нортумбрію. У 812 році Гаральд Хорфагер зумів підкорити племена в Норвегії і стати їх першим королем, а в близько 916 року виходець із датських володінь у Східній Англії Кнуд Кнютлінг розбив шведських завойовників і став першим королем Данії. Його внук Гаральд I Синьозубий, при якому Данія прийняла християнство, підкорив Норвегію, а правнук Свен I Вилобородий у 1013 році здійснив масштабне вторгнення в Англію, захопив Лондон і був проголошений англійським королем.

Території розселення вікінгів і їх набігів

Території розселення вікінгів і їх набігів
Одночасно тривала експансія вікінгів і в континентальній Європі – в 911 році король Західно-Франкскього королівства Карл III Простакуватий, не маючи сил протистояти, був змушений надати вождю вікнгів Роллону, вигнаному за розбої з Норвегії королем Гаральдом Прекрасноволосим, території поблизу Руана. З часом ці володіння стали спадкоємним і син Роллона Річард став першим герцогом Нормандії (землі норманів – землі північних людей). За наступні сто років Нормандія перебувала у васальній залежності від Франції, але мала міцну централізовану систему управління. Це дозволило праправнуку Річарда I Вільгельму в 1066 році завоювати Анлію і отримати корону англосаксонських монархів, припинивши родовід аглосаксонських королів, які повернули собі владу після смерті датського короля Кнуда Великого.
В кінці X століття вікінги оселилися на землях Ісландії та Гренландії, досягли узбережжя Білого моря, близько 1000 року – берегів Північної Америки, розвинули торгівлю з Персією, Генуєю та півднем Апеннін. Правнук Роллона Роберт Гвіскар в 1071 році вигнав з Італії візантійців і завершив завойвання норманами Південної Італії. Разом з братом Рожером I він захопив у арабів Сицилію, де в 1130 році постало Сицилійське королівство. Через 60 років воно перейшло до німецьких імператорів Гогенштауфенів як династична спадщина.
До кінця XI століття завдяки поширенню християнства на півночі Європи сформувались феодальні монархії і завойовницькі походи вікінгів практично припинились. Основним їх заняттям цього періоду була воєнна служба при дворах монархів. Останній завойовницький похід вікінгів завершився невдачею в 1042 році, коли Інгвар Мандрівник здійснив напад на кавказькі володіння Аббасидського халіфату на Закавказзі. Нормандська династія правила в Англії до 1154 року, коли їй на зміну прийшли Плантагенети. Останнім монархом з Рюриковичів, які династійними шлюбом поріднились із норвезькою династією Інглінгів, був Василь IV Шуйський, повалений у 1610 році в результаті повстання і якому на російському престолі наслідував польський король Владислав IV Ваза.
Останнім же вікінгом-завойовником на престолі вважається зять Ярослава Мудрого норвезький король Гаральд Сміливий, зі смертю якого в 1066 році під час вторгнення в Англію завершилась трьохсотлітня експансія вікінгів – завершальна хвиля Великого переселення народів. На відміну від германських племен, вони не зруйнували країни Європи, а змогли адаптуватись і асимілюватись на завойованих територіях.
Джерело: http://www.jnsm.com.ua