Цей день в історії

Від спадкоємця престолу до теолога: народження Будди

Дане вчення набуло широкого розповсюдження в більшості країн світу.

За буддистським вченням, їх ідеолог народився 8 квітня. Однак щодо років, в які жив Будда, думки розходяться. Так. згідно того ж вчення, це було ХІ ст. до н.е., а от сучасні східні теологи переконані, що Сіддхартха Гаутама пропагував своє вчення на п’ять століть пізніше, в VI ст. до н.е. Останні ставлять також під сумнів і сьогоднішню дату, стверджуючи, це був кінець квітня або початок травня.

Згідно з легендою, Сіддхартха Гаутама був сином правителя народу сак’я, котрий проживав на кордоні сучасних Непалу та Індії. При народженні принця провидці передбачали, що він стане або великим монархом світового масштабу або Учителем, просвітленим вищим знанням. Задля уникнення другого варіанту, батько Гаутами, король Суддодана, зробив усе можливе, щоб уберегти сина від всього, що могло його схилити до релігійної діяльності. Однак у віці 29-и років Гаутама залишив королівський палац і, зустрівши на своєму шляху різних людей, зрозумів, що крім королівських розкошів існують і хвороби, і бідність, і старіння, і смерть. Зустріч із смиренним монахом спонукала Гаутаму піти в люди, щоб зрозуміти, як знайти заспокоєння у світі людських страждань.

Сіддхартха таємно залишив палац і направився на південь. Після шести років подорожей і навчання, 35-річний Гаутама розчарувався у всіх існуючих знаннях, котрі, на на його думку, були малоефективні, і самостійно, шляхом самозаглиблення, досягнув нірвани, вищого ступеня просвітлення.

Після цього Гаутама Будда (“просвітлений знанням”) вирушив до міста Бенарес (центральна Індія), де виклав основні принципи свого вчення, буддизму, “чотири благородні правди” – страждання існують, вони породжуються людською жадобою, припинити страждання може нірвана, нірвана може бути досягнута в цьому або наступному житті при дотриманні восьми правил: правильні погляди, правильні рішення, правильні слова, правильні дії, правильні зусилля, правильне мислення і правильна концентрація.

Решту свого життя Будда подорожував та навчав своєї релігії. Помер він у віці 80-и років, заповівши своїм послідовникам слідувати його настановам і продовжувати працю над духовним звільненням людини. З часом буддизм з Індії поширився в Південно-Східну Азію, Китай, Корею, Японію, а в ХХ столітті – на Європу та Америку. Сьогодні у понад 100 країнах світу нараховується близько 350 мільйонів буддистів.

Цей день в історії