Культура Суспільство

Відомо – невідомий Шевченко

Як ми знаємо, зачасту у  школі Тараса Шевченка зображали похмурим дідом, який писав нудні вірші. Насправді він значно  крутіший цього образу. Як думаєте, скільки разів він закохувався і на скільки років був старший дівчинки, яку кликав заміж?

1. З 47 років життя в Україні Шевченко провів лише 15

У 14 років син кріпаків Тарас став прислужувати поміщику Енгельгардта, який на наступний рік вивіз його до Вільнюса, а потім в Санкт-Петербург. Надалі Шевченко бував в Україні тільки короткими наїздами.

2. Тарас Шевченко був модником

Коли згадуєш про нього, відразу уявляєш літньої людини в кожусі і шапці. Таким – похмурим і грізним – нам підносила поета радянська пропаганда. Насправді в молодості, під час життя в Петербурзі, коли він працював портретистом і заробляв непогані гроші, то купував модний одяг. У щоденнику Шевченко писав, що особливе задоволення йому доставляла покупка гумового плаща-макінтоша. Такий плащ тоді коштував 100 рублів. Щоб було зрозуміліше, скільки це: в Археологічної комісії Тарас заробляв 150 карбованців на рік.

автопортрет Шевченко
(автопортрет Шевченка)
Автопортрет у віці 29 років. Молодий чоловік, який часто закохувався і в якого часто закохувалися

3. Він закохувався шість разів

Першим коханням юного Тараса була його односельчанка Оксана Коваленко. Батьки були впевнені, що Тарас і Оксана одружаться, коли стануть старше. Але надії були марними: Шевченко виїхав з Енгельгардтом в столицю, а Оксана вийшла заміж за іншого. Уже в зрілому віці поет неодноразово згадував дівчину в віршах.

Наступною жінкою, яку Шевченко полюбив, була польська швачка Дзюн Гусиківську. Але і тут не склалося.

У 29 років він зустрів зустрів 21-річну Анну Закревську, яка була одружена з полковником. Їй він присвятив вірш “Г.З.”.

В молодості Тарас відвідував численні бали. На одному з них Тараса помітила княжна Варвара Рєпніна-Волконська. Вона запропонувала Шевченко пожити йому в своєму маєтку в Яготині, ніж поет і скористався. Але княжна була на шість років старше Тараса, іншого суспільного становища, і він не сприймав її як коханку, а тільки як дуже близького друга. Через півроку вони розлучилися. Сама Рєпніна пізніше присвятив йому поему “Дівчинка”, в якій Шевченко фігурує під псевдонімом Березовський.

Після десятирічного заслання наступним захопленням Тараса Шевченка стала 14-річна актриса Катерина Піунова. Він зробив їй пропозицію, але батьки дівчини були не раді цьому – Тарас Григорович був на 30 років старше. Ось тут можна детально почитати переказ сина Піунової про її знайомство з Шевченком.

Останньою любов’ю, незадовго до смерті поета, стала 19-річна служниця Ликера Полусмак. Шевченко ублажав її дорогими подарунками. Купував сукні, капелюшки, туфлі, персні, сережки і навіть Євангеліє в оправі з золотими краями. Ликера погодилася стати дружиною поета. Тарас, бажаючи окультурити злегка грубувату улюблену, найняв їй вчителя. Правда, одного разу в обіймах цього вчителя він її і застав. Про одруження тепер не могло бути й мови.

4. Тарас Шевченко любив випити

Ти, напевно, думав, що він був незайманим і непитущим? Нічого подібного. У всіх є недоліки, були вони у Шевченка. Про його пристрасть до алкоголю згадували багато знайомих. Український етнограф Микола Білозерський писав: “Живучи в Петербурзі, Шевченко любив відвідувати трактир біля біржі, в якому збиралися матроси з іноземних кораблів … і в який тому дуже рідко заглядала поліція. Завжди тихий і лагідний, Шевченко напідпитку страшенно збуджувався стан, ганив усе, і старе і нове, і з усього розмаху грюкав кулаком по столу “. Український історик Феофан Лебединцев вперше познайомився з Шевченком, коли той валявся п’яним біля будинку. А ось уривки з його щоденника.

9 вересня] “З нагоди невдачі бачити Симбірськ і монумент Карамзіна, у мене народився і швидко виріс чудовий проект: за обідом напитися п’яним. Але, на жаль, цей чудовий проект вдався тільки наполовину”.

10 вересня] “Вчорашній мій чудовий, наполовину вдався проект сьогодні, і то вже, слава Богу, тільки ввечері, вдався, і вдався з найдрібнішими подробицями, з головним болем і іншим тому подібним”.

5. Шевченко був академіком гравірування

Малювати він любив з дитинства, виходило у нього добре, правда, як про художника ми знаємо про нього менше. Але за життя його роботи цінувалися, він був улюбленим учнем російського художника Карла Брюллова. Збереглося 835 художніх робіт Шевченка, ще майже 300 загублені. Ось список і фото його картин і малюнків.

У 1860 році Імператорська Академія мистецтв удостоїла Шевченка звання Академік гравіювання за виконану ним гравюру по картині Рембрандта “Притча про робітників на винограднику”.
картины Тараса Шевченко
(картини Тараса Шевченка)

Малюнок по тій же картині Рембрандта авторства Шевченка

6. Багато віршів поета стали піснями

За життя Тарас Хіба ж не писав тексти для пісень, хоча міг би. Уже після смерті автора багато його творів покладені на музику відомими композиторами:Миколою Лисенком, Модестом Мусоргського, Петром Чайковським, Сергієм Рахманіновим. А вірші “Думи мої, думи мої”, “Заповіт”, “Реве та стогне Днiпр широкий” стали народними піснями.

7. Тараса Григоровича цінують в невизнаному Придністров’ї

У столиці ПМР Тирасполі навпаки місцевого університету стоїть пам’ятник Тарасу Шевченку, а сам університет називається в його честь. У 1994 році в ПМР введені власні гроші, і на купюрі в 50 тисяч рублів як раз і був зображений цей пам’ятник. Після деномінації в 2001 році гроші надрукували з новим дизайном. На банкноті в 50 рублів з’явився портрет Тараса Шевченка в кожусі і шапці.

рубли Приднестровья

(рублі Придністров’я)

8. Його ім’ям назвали один із кратерів на Меркурії

Діаметр кратера – 143 км.

кратер Тарас Шевченко
Карта, складена на підставі знімків апарату “Маринер-10”. “Шевченко” – в центрі.

кратер Тарас Шевченко