Цей день в історії

Відкриття планети Нептун

Працюючи в Берлінській обсерваторії, 24 вересня 1846 року німецький астроном Йоганн Готфрід Галле на підставі теоретичних розрахунків французького математика Урбена Левер’є відкрив восьму планету Сонячної системи, названу за традицією іменем античного бога, – Нептун, пише на своїх сторінках видання “Цей день в історії”.
За пропозицією Левер’є нова планета була названа Нептун. Всього лише через 17 днів був відкритий і його перший супутник – Тритон. Нептун став першою планетою, відкритою завдяки математичним розрахункам, а не шляхом регулярних спостережень і це остаточно підтвердило правильність геліоцентричної системи Коперника і універсальність закону всесвітнього тяжіння Ньютона.
За своє відкриття Урбен Левер’є був обраний членом Паризької академії наук і в 1854 році став пожиттєвим директором Паризької обсерваторії. В його честь були названі кратери на Марсі і Місяці, кільце Нептуна і астероїд. Такої ж честі удостоївся і Йоганн Галле, який у 1851 році став директором обсерваторії і професором університету в Бреслау (нині – Вроцлав). Генріх д’Арест, якому належить методологія пошуку Нептуна шляхом порівнювання поточного неба з його атласним зображенням, в 1858 році став професором і директором обсерваторії Копенгагенського університету; на його честь названі кратери на Місяці, Фобосі (супутник Марса) і астероїд.