Цей день в історії

Відкриття острова Рапа-Нуї або Острова Пасхи

Назва цього острова є дуже символічною. І пов’язана вона з днем, коли на нього відкрили європейці.

Для європейців Тихий океан відкрив іспанський конкістадор Васко Нуньєс де Бальбоа, який восени 1513 року досягнув його східного узбережжя в районі Панамського перешийку. Після штормів у 600-кілометровій протоці на півдні Американського континету, що сьогодні називається Магеллановою, води нового моря видались напрочуд спокійними, за що воно було назване Мирним або Тихим (Mar Pacifico),. Однак до XVIII століття багатьма картографами часто називалося і Магеллановим. На цей час вже було очевидним, що водні простори на захід від Америки насправді є не морем, а гігантським океаном, що на півдні омиває ще невідкритий материк.

1 серпня 1721 року експедиція з трьох кораблів “Аренд”, “Тінховен” і “Африканський Галей” та командою з 223-х чоловік відплила з Амстердама. Проминувши Фолклендські острови, які Роггевен, не знаючи, що це саме вони, назвав Південною Бельгією, він продовжив шлях на південь, 21 грудня увійшов у протоку Ле-Мер, де течією флотилію віднесло на широту 62°30′, і, оминувши мис Горн, 24 лютого 1722 року досягнув архіпелагу Хуана Фернандеса в Тихому океані біля берегів Чилі.

17 березня експедиція вирушила на захід і на Великдень 5 квітня 1722 року прибула до острова Рапа-Нуї, названий Роггевеном на честь свята островом Пасхи. Голландців вразили величезні, понад 10 метрів, кам’яні статуї, що задрапіровані довгими смугами матерії стояли вздовж моря. Зустріч з тубільцями, яких на узбережжі зібралось близько 2-3 тисяч, вийшла недружелюбною і в ході конфлікту голландцями було застрелено кількадесят чоловік.

Після перемоги в Тихоокеанській війні 1879—1883 років, у 1888 році острів Пасхи був анексований Чилі, у складі якого він знаходиться й до сьогодні. У 2017 році на його території проживало майже 7,8 тисяч чоловік, 60% яких складали нащадки корінного населення. Створений у 1935 році Національний парк Рапа-Нуї, що займає більшу частину острова, у 1995 році став об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО.

Цей день в історії