Культура Транскордонне співробітництво

Відкритий міжнародний конкурс піаністів імені Дезидерія Задора стартував в Ужгороді (ФОТО)

Музика є свого роду індикатором настрою людини. В хвилини радості ми вмикаємо щось веселе, а в хвилини суму з динаміків лунають не дуже оптимістичні мелодії. До речі, деякі композитори народилися в обласному центрі Закарпаття.

На честь Дезидерія Задора – видатного піаніста, композитора, заслуженого діяча мистецтв України, органіста, диригента, педагога, першого директора Ужгородського музичного училища в обласному центрі Закарпаття впродовж 22-25 березня вдруге проходитиме відкритий конкурс піаністів. Участь у ньому бере талановита молодь з 10 областей України та гості з Угорщини, Словаччини, США. Слухачі матимуть унікальну нагоду ознайомитися з виконавськими фортепіанними школами не тільки окремих регіонів нашої країни, а також з досвідом виконавських шкіл країн, учасники яких будуть змагатися у конкурсі.

Сьогодні на урочистому відкритті конкурсу в обласній філармонії присутніх, учасників та членів високопрофесійного журі вітали Ужгородський міський голова Богдан Андріїв, Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайла, заступник директора департаменту культури Закарпатської ОДА Ілдико Молнар.

Конкурс спрямований на виявлення та підтримку музично обдарованої і талановитої молоді. Це творче змагання та форум педагогів різних поколінь, обмін досвідом, накреслення перспектив подальшого розвитку музичної культури нашого краю, популяризація професійної музики, української музичної спадщини, якій самовіддано служив Дезидерій Задор.

Ужгородське державне музичне училище не випадково носить ім’я Дезидерія Задора. Ужгород – мала батьківщина видатного музиканта. Тут він народився (у 1912 році), провів дитячі і юнацькі роки, сформувався, як особистість і по-справжньому захопився музикою. В Ужгороді він музикував на органі під час церковних служб, пережив радість від перших у своєму житті сольних фортепіанних концертів, виніс на публіку дитячі композиторські спроби.

Після закінчення Празької консерваторії (де Дезидерій Задор вперше в історії цього закладу на “відмінно” оволодів трьома спеціальностями – орган, фортепіано, диригування) та «Школи вищої майтерності» у класі відомих у Європі музикантів – Вятезслава Новака (композиція) та Вільгельма Курта (фортепіано), Дезидерій повернеться в Ужгород і активно включиться у розбудову професійного музичного мистецтва краю. В історії Закарпаття він стане першим місцевим музикантом з аспірантською освітою, переможцем республіканського радіоконкурсу піаністів, яскравим фольклористом, напрацюваннями якого зацікавився Белла Барток. Його роль порівнюється з роллю Бедржиха Сметани для чеської музики, Ференца Ліста – для угорської чи Станіслава Людкевича для розвитку західноукраїнського професійного музичного мистецтва.