Політика Суспільство

Вплив експертів на думку суспільства. “Ринок” консультантів українських ток – шоу

 Скільки в країні експертів в політичних ток-шоу, хто з них на які теми, куди і скільки разів ходив, хто знавець всього на світі, а хто дотримується своєї теми?

“Люди не вірять експертам, але суспільство вірить”. Цей афоризм добре підходить до ситуації в нашій країні: українці не дуже довіряють більшості гостей політичних ток-шоу, але сприймають і ретранслюють їх інформацію. Інститут експертів особливо важливий для демократичних країн, де ключові рішення – результат широкого суспільного консенсусу. VoxUkraine досліджував, що собою являє і як влаштована експертиза на популярних в Україні політичних ток-шоу.

“Детальніше”
У першій частині проекту “Шоу з talk’ом” ми порахували, скільки разів і на які ток-шоу ходили депутати, і проаналізували, наскільки об’єктивно політичні ток-шоу презентують в ефірі народних обранців з різних фракцій. У другій частині “Володарі мікрофону” з’ясували, скільки часу виділялося конкретної фракції або політику, щоб висловити свою думку.
У 2016 році більш 675 чоловік відвідали чотири найбільш рейтингових ток-шоу країни – “Шустер LIVE”, “Свобода слова”, “Чорне дзеркало” і “Право на владу”. З цих гостей – 163 політика, 104 журналіста, по 47 політологів і екс-чиновників і інші. Всього за 149 торішніх програм понад 368 осіб, які не посідали посади у Верховній Раді, Кабінеті Міністрів, Адміністрації Президента або органах місцевого самоврядування, відвідали чотири найбільш рейтингових ток-шоу країни. Спочатку ця цифра здається досить великий, однак 218 з них були на ток-шоу тільки раз. Як правило, такі гості приходили під якусь конкретну тему ефіру і говорили дуже мало – в середньому чотири хвилини. Інших 150 чоловік можна класифікувати за сферою експертизи: політологи або політтехнологи (їх важко розрізнити – далі будемо називати їх просто “політологи”), антикорупціонери, економісти, екс-чиновники, представники засобів масової інформації та інші.

На політичних ток-шоу експерти виступають в ролі арбітрів в дебатах політиків з різних партій і повинні незалежно коментувати і оцінювати актуальні події в країні. Зокрема, цього від них чекають телеглядачі. 37% українців довіряють громадським організаціям, які представляють більшість політологів і економістів – про це говорить дослідження КМІС, оприлюднене в лютому 2017 року. Але до деяких політологів і економістів багато нарікань: їх звинувачують у необ’єктивності, маніпулюванні, підігравання або роботі на політичні сили.

VoxUkraine вирішив проаналізувати, хто з експертів куди, скільки і з якими політиками ходив і чи є у кожного телеканалу свої “улюбленці”, яких звуть навіть на програми, тема яких не відповідає їх спеціалізації.

Як ми класифікували експертів
Майже про всі експертів можна знайти інформацію в Google. Якщо людина представляє організацію, яка займається, наприклад, євроінтеграцією, експерт потрапляє в відповідну категорію. До “медіа” потрапляли люди, які працюють в ЗМІ незалежно від посади. У категорію “інші” потрапляли всі, кого важко ідентифікувати як експерта в конкретній галузі або тема специфічна і не дуже популярна, наприклад, екологія.

У тренді – політологи

У 2016 році найбільшим попитом на ток-шоу користувалися політологи – 47 експертів по українській політиці з’являлися на телеекранах сумарно 284 рази. В 1,5 рази менше в якості експертів виступали представники ЗМІ – 182 рази. Екс-чиновники замикають трійку лідерів – 141 разів. Однак навіть людей з ТОП-3 сфер експертизи звуть не в усі ток-шоу однаково.

Гостьових редакторів ток-шоу можна назвати “однолюбами” – майже на кожному ток-шоу якась категорія експертів має суттєвий відрив від колег. Винятком є “Право на владу” – різниця візитів журналістів (34 ефіри) і політологів (27) становить 7 ефірів. На всіх програмах розрив куди більше: “любимчики” в програмі “Шустер LIVE” – екс-чиновники і медіа – мають по 97 ефірів, тоді як після них розташувалися політологи з результатом 23 програми. На “Свободі слова” і “Чорному дзеркалі” політологи мали найбільший попит – 140 і 94 ефіри відповідно. Журналісти, які на обох ток-шоу розташувалися на другому місці, мають лише по 27 ефірів.

VoxUkraine01.png

Порядок денний

У 2016 році українські політичні ток-шоу виходили майже щотижня. Такий формат, як правило, передбачає аналіз і обговорення найважливіших подій останніх семи днів. Мільйони українців дивляться чотири найбільш рейтингових ток-шоу, тому висвітлення тих чи інших тем впливає на велику аудиторію, ніж можуть користуватися власники телеканалів і політичні партії.

За 149 минулорічних випусків 4-х політичних ток-шоу редактори і ведучі найчастіше піднімали питання політичної кризи, уряду (зміни його складу і аналіз діяльності) і Донбасу. Трохи менше говорили про звільнення з російської в’язниці Надії Савченко, прокуратуру, реформи і економіку (тарифи, державний бюджет і Міжнародний валютний фонд).

VoxUkraine02.png

VoxUkraine02.png

Кожна окрема тема з ТОП-10 специфічна і мати якісну експертизу, наприклад, в питанні врегулювання конфлікту на Донбасі і в умовах виділення траншу від МВФ, досить важко. У теорії, під експертизою розуміється спеціалізація, а на практиці в Україні часто одні і ті ж люди коментують кілька несуміжних тем.

Хто найбільш універсальний експерт?

Присутність один раз на програмі, тема якої не входить в сферу експертизи людини, – може бути випадковістю. Тому ми проаналізували всі “чужі” теми, де експерти були два і більше разів. Наприклад, Тарас Загородній, керуючий партнер “Національної антикризової групи”, яка займається політичним PR-ом, був по чотири рази на програмах, де обговорювали економічні питання – бюджет, МВФ і тарифи. Але, судячи з тематики ефірів, Загородній також орієнтується в політичній кризі, мінських переговорах і реформу охорони здоров’я.

Крім Загороднього найбільш “універсальними” експертами можна назвати:

Політолога Вадима Карасьова (був на шести програмах, які були присвячені політичній кризі, і чотирьох – по бюджету),
Екс-голови СБУ Валентина Наливайченка (4 програми по політичній кризі і 3 – про МВФ),
Екс-народного депутата Кирила Куликова (3 програми про бюджет, 2 – про прокуратуру)

Штатні експерти

Як у політиків, так і у експертів є свої активні “ходоки” по ток-шоу. За кількістю ефірів такі експерти не поступаються “talking heads” від політичних партій. Наприклад, найбільше на ефіри з експертів ходив Володимир Фесенко ( “Пента”) – 31 разів, на другому місці серед експертів розташувався Віталій Шабунін ( “Центр протидії корупції”) – 23 рази, а на третьому – Тарас Загородній ( “Національна антикризова група “) – 22 рази.

VoxUkraine03.png

VoxUkraine03.png

Як ми вже з’ясували раніше, гостьові редактори кожного ток-шоу звали експертів з різних сфер неоднаково. Теж саме спостерігається в ТОП-20 найактивніших експертів – у 80% експертів істотний “перекіс” у бік одного шоу, це може свідчити, що у кожного шоу є свій постійний “пул” експертів.

Мережевий аналіз: хто з ким ходив?

Як ми вже з’ясували, за минулий рік політичні ток-шоу відвідали понад 675 спікерів, більшість з них було тільки один або кілька разів, однак у деяких народних депутатів, чиновників, політологів або журналістів є багато спільних ефірів. Чи можливо таке, що одна людина ходить на ефіри тільки з конкретним політиком або експертом?

Мережевий аналіз показав три великі кластери людей:відвідувачі “Чорного дзеркала”, “Свободи слова” та “Шустер LIVE”. Кластер програми “Право на владу” окремо не виділяється – на “1 + 1” ходили або зовсім маловідомі особи, або ті ж політики, що і на інші програми.

VoxUkraine04.png

VoxUkraine04.png

Товщина ліній на графі залежить від кількості взаємних візитів на ефіри. Сильні зв’язку спостерігаються в кластері “Інтера”, де головний ходок – народний депутат від “Опозиційного блоку” Микола Скорик. Він був на 33 з 39 ефірів “Чорного дзеркала” і тому має багато спільних ефірів з багатьма політиками і експертами. Найбільша кількість ток-шоу Скорик відвідав в компанії з депутатом від БПП Сергієм Каплін – вони мають 18 загальних ефірів.

На програмі “Чорне дзеркало” в 2016 році важче було перетнутися з Скориком, ніж навпаки. Нардеп відвідав 85% інтерівських ток-шоу за минулий рік. Для “чистоти експерименту” ми прибрали Скорика з аналізу. Навіть після цього кластер “Чорного дзеркала” все одно має найбільшу кількість спільних ефірів між гостями. Перші три найсильніші зв’язку спостерігаються у політолога Тараса Загороднього з Сергієм Каплін (13 спільних ефірів), у народних депутатів від Самопомочі Тетяни Острикова (12) і позафракційного Борислава Берези (11).

Інші ток-шоу з’являються “в ренкінгу зв’язків” тільки на четвертому місці: позафракційний Дмитро Добродомов має 10 спільних ефірів з народним обранцем Антоном Геращенко в програмі “Шустер LIVE”. Попередні два діяча також мають по 10 спільних ефірів з головою правління “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін (вони більше перетиналися у Савіка Шустера). Останній також 10 ефірів з позафракційним Віктором Чумаком.

Такі показники можуть говорити про “короткій лаві запасних” експертів і орієнтованість гостьових редакторів на конкретних осіб, які рідко “розбавляються” іншими політиками або експертами.

Найменша кількість “унікальних” гостей, тобто тих, хто ходив тільки на якесь одне ток-шоу, у “Свободи слова” – 36,7% від загальної кількості. У “Право на владу” (39,8%) і “Чорного дзеркала” (49,3%).

 

 

Джерело: http://news.liga.net