Суспільство

Водопостачання та водовідведення в Ужгороді: проблеми та шляхи їх вирішення

Як і всі інші системи. трубопроводи періодично зношуються та потребують заміни. Теж саме можна сказати і про системи очистки, що забезпечують наше місто придатною для споживання водою. Що вже зроблено. що планується зробити, з якими проблемами стикаються містяни – про все це читайте далі.

Вже не вперше ГО “Наше місто – рідний дім” проводить круглі столи, присвячені актуальним питанням життя міста. 20 квітня мова йшла про якість послуг водопостачання в Ужгороді. Проблема ця є дуже актуальною і вибір цієї теми зумовлений багатьма факторами. В першу чергу, це стосується зношеності існуючих мереж, в реконструкцію яких протягом багатьох років кошти не вкладалися. Кошти на це мають виділятися з міського бюджету, але в силу обмеженості ресурсів їх, як правило, недостатньо для проведення капітального ремонту. По-друге. це власне якість питної води, що є актуальною проблемою не лише для Ужгорода. На сьогоднішній день в Україні діє програма “Питна вода України“, в рамках якої планується виділення порядка 20 мільйонів гривень на Закарпатську область, що дасть змогу покращити якість води, яку ми споживаємо. По-третє, це питання тарифів, рівень яких напряму залежить від вартості електроенерії. По-четверте, не можна забувати про оплату праці працівників підприємтва, яке забезпечує місто водою. На жаль, прибутки не дають змогу забезпечити такий рівень заробітної плати, як на приватних підприємствах. При цьому водоканал знаходиться в комунальній власності і фактично місто несе відповідальність за водопостачання та водовідведення.

“Ще однією проблемою, на яку варто зважати, це заборгованість населення за отримані послуги. Найбільш гостро вона стоїть щодо абонентів з навколишніх сіл. які отримують воду з Ужгорода (с. Коритняни, Часлівці0. Ми шукаємо шляхи вирішення цієї проблеми, оскільки зрозуміло, що борг в 15 млн. гривень покрити не так вже й легко. Наприклад, вже укладено прямі договори між індивідуальними споживачами та КП “Водоканал м. Ужгорода”, – зазначив заступник міського голови Ужгорода В. Гомонай.

Оскільки мережі вже застарілі, то нерідко відбувається втрата води на шляху від водозаборної станції до споживачів, що викликає питання про те, хто платитиме за неї. Для вирішення даного питання на сьогоднішній день в місті ведуться ремонтні роботи, здійснено закупку частини необхідної техніки, хоча все ще відчувається нестача спецмашин.

Важливо підкреслити, що додаткове навантаження на існуючу систему створюють новобудови, т.я. їх просто під’єднують до мережі, яка не перекладається. Зношеність труб дається взнаки при перепадах тиску в системі: коли тиск піднімається, то через пошкоджені ділянки бруд порапляє у водогін. В результаті з кранів тече мутна вода. Однак на деяких ділянках все ж здійснюється заміна труб. Так, наприклад не так давно це було зроблено на відрізку між “Спартаком” та вулицею Другетів.

“На сьогоднішній день, враховуючи постійне зростання житлового фонду, місто потребує двох систем: звичайної каналізацї і так званої зливової каналізації. Для реалізації такого проекту потрібно 19 мільйонів євро. Відповідний проект вже розроблено, справа лише за грошима. Тоді можна буде вести мову про проведення каналізації в приватному секторі. Оскільки ця система розрахована на понад 250 тисяч населення. Зробити капітальний ремонт існуючої системи важко в силу того, що її неможливо зупинити повністю. За наявності нової можна буде на певний час перекласти все навантаження на неї, а тим часом провести моернізацію старих труб”, – зазначив головний інженер КП “Водоканал м. Ужгорода” Михайло Брежнєв.

Тим не менш є і певні досягнення. Вже кілька років поспіль в Ужгороді налагоджена система цілодобового водопостачання, що дає змогу підтримувати постійний тиск води в мережі. Налагоджено систему очистки води за допомогою сучасних засобів: виведення важких металів, радіоактивних нуклідів тощо. Крім того, після кожної аварії здійснюється проба води та промивка системи. що дає змогу забезпечити кращу якість води, яку отримують споживачі.

В цілому можна говорити про те, що незважаючи на ряд проблем, якість води, яку споживають ужгородці, є кращою, ніж в решті областей, оскільки тут немає важкої промисловості. Якщо ж запровадити сучасну систему, то після очистки стічних вод місто отримає абсолютно чисту воду, придатну для подальшого споживання не лише в побутових цілях.

Карпатський оглядач