Суспільство

Виїжджати, але не працювати: що дозволено і що заборонено робити в ЄС без візи?

Хоча нам і обіцяють, що з літа українці їздитимуть до Європейського Союзу без віз, однак перелік дій, що можна буде там здійснювати, лишається дещо обмеженим.

Що можна робити в ЄС, в’їхавши по безвізовому режиму?

Шукати роботу – їздити на співбесіди, безпосередньо спілкуватися з роботодавцем, познайомитися з умовами роботи в компанії. Підписаний договір про найм на роботу в ЄС згодом буде аргументом для видачі робочої візи;

Шукати партнерів по бізнесу, обмінюватися досвідом, брати участь у профільних заходах;

Вчитися в ЄС у рамках короткострокових програм терміном не більше 90 днів (короткі стажування, курси, семінари, участь у наукових конференціях). Однак для тривалого навчання доведеться оформлювати візу;

Відпочивати – їздити на вікенди, концерти, виставки, музичні та театральні фестивалі, футбольні матчі, пляжний відпочинок, відвідувати друзів та рідних.

Які документи може попросити прикордонник під час в’їзду в ЄС?

Біометричний паспорт;

Підтвердження наявності коштів, необхідних для перебування в ЄС – крім готівкових грошей це можуть бути туристичні чеки, кредитні картки міжнародних платіжних систем, декларації спонсорування (коли хтось відповідно до закону підтверджує намір фінансувати вашу подорож) або гарантійні листи від приймаючої сторони (наприклад, про надання або оплату житла). тревел-чеки. Сума, необхідна для проживання під час поїздки варіюється у різних країнах. Вона визначається залежно від середніх цін на дешеве житло і їжу.

Інші документи варіюються для різни цілей поїздок.

Для бізнес-подорожей або відряджень це

Запрошення на захід, який ви збираєтеся відвідати;

– Який-небудь інший документ, що підтверджує наявність ділових або торгових відносин;

– Квиток на захід, якщо метою поїздки є його відвідування.

Для бізнес-поїздок зворотний квиток не входить у список обов’язкових документів, які потрібно показати прикордоннику, оскільки термін такого візиту може затягнутися. Але, можливо, доведеться пояснити це прикордоннику.

Якщо поїздка приватна або її метою є туризм, прикордонник може попросити пред’явити

– Бронювання проживання або запрошення – не офіційне, а у довільній формі, якщо, наприклад, ви збираєтеся зупинитися у друзів;

– Зворотний квиток (якщо ви подорожуєте на автомобілі, він не потрібен);

– Для тих, хто подорожує на автомобілі – маршрут або план вашої поїздки;

– Також для подорожей на автомобілі необхідний “поліс цивільної відповідальності” (так звана “зелена карта”), який, як правило, можна оформити на кордоні.

Рекомендується також оформити поліс медичного страхування, але у перелік обов’язкових документів, він не входить.

Кому можуть відмовити у в’їзді

– Особам, яких визнали винними у скоєнні злочину на території ЄС і засудили до тюремного ув’язнення на термін від одного року;

– Особам, щодо яких є підстави вважати, що вони вчинили тяжкий кримінальний злочин або мають намір вчинити його на території ЄС;

– Особам, які були вислані з ЄС;

– Особам, яким було відмовлено у в’їзді або заборонено проживати в державах-членах ЄС за недотримання національних правил в’їзду або проживання та ін.

Вищеперераховані особи можуть бути внесені у Шенгенську інформаційну систему як особи, яким відмовлено у в’їзді. Водночас не у всіх випадках відмови у в’їзді і вислання з ЄС особа вноситься в цю систему.

Лише для громадян України

“Безвіз стосується виключно громадян України, тому що підставою для перетину кордону з ЄС без оформлення візи є біометричний паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт)”, – пояснив представник громадської організації Європа без бар’єрів Павло Кравчук.

Європа без бар’єрів