Цей день в історії

Видання першої збірки поезії Тараса Шевченка

Неповторна мелодійність української мови надзвичайно яскраво відчувається у віршах Великого Кобзаря.

Писати вірші Тарас Шевченко почав ще кріпаком, і через рік, коли він вже став вільною людиною та був зарахований студентом до Петербурзької академії мистецтв, про його пристрасть до поезії стало відомо поету Євгену Гребінці, з яким Шевченко був знайомий з 1835 року.

В кінці 1839 року Гребінка познайомив Шевченка зі своїм приятелем по Ніжинській гімназії відставним штаб-ротмістром, полтавським поміщиком Петром Івановичем Мартосом, небайдужою до літератури людиною, гімназійним товаришем Миколою Гоголем і дописувачем у літературні альманахи. За рекомендацією Гребінки він замовив у Шевченка свій акварельний портрет і під час одного із сеансів, коли йому довелось позувати у квартирі художника, Мартос побачив рукописи з його віршами. Вражений прочитаним, він, отримавши схвальний відгук про них Гребінки, вирішив видати вірші Шевченка окремою книжкою.

12 (25) лютого 1840 року Євген Гребінка отримав схвальний вердикт Петербурзького цензурного комітету і 26 квітня 1840 року накладом 1 000 примірників вийшла перша збірка поезій Тараса Шевченка, видана коштом Петра Мартоса, до якої увійшло ряд творів: “Думи мої, думи мої, лихо мені з вами!”, “Перебендя”, “Катерина”, “Тополя”, “Думка” (“Нащо мені чорні брови”), “До Основ’яненка”, “Іван Підкова” і “Тарасова ніч”.

Виданий на хорошому папері з офортом на початку книги за малюнком Василя Штернберга, “Кобзар”, незважаючи на високу ціну в 1 карбованець сріблом, досить швидко був проданий у петербурзьких магазинах. Він отримав схвальні відгуки, а автором першої друкованої рецензії, опублікованої в журналі “Маяк”, став цензор “Кобзаря” Петро Корсаков. Через чотири роки збірка Шевченка була доповнена поемою “Гайдамаки” і перевидана під назвою “Чигиринський Кобзар”.

Цей день в історії