Культура Транскордонне співробітництво

Великодні традиції римо-католиків (ФОТО)

Це свято вважається одним з найбільших та найважливіших свят в році. І поки ми розмальовуємо писанки та закуповуємо продукти для традиційних смаколиків, багато хто вжесвяткує. Цікаво, які традиції існують в православних християн західного обряду?

Кожна католицька країна має свої особливі традиції святкування Великодня. Всі вони об’єднуються лише на ґрунті частувань. Перед Великоднем починається Страсний тиждень, протягом якої люди готуються до свята. У Страсний четвер всі католики вшановують таємну Вечерю, а також прибирають свої оселі і підбивають підсумки своїх справ на роботі. Святкування починається в Страсну суботу, коли в католицьких храмах проходить Великоднє богослужіння. Перед початком Навечір’я Великодня запалюється Пасхал – особлива свічка, вогонь якої роздають всім християнам.

Результат пошуку зображень за запитом "пасхал вогонь"

Після цього Пасхал ставиться на вівтар, і починається наступна частина богослужіння – Літургія Слова, під час якої читається дев’ять біблійних читань. За Літургією Слова йде Літургія Хрещення (в католицькій церкві вважається особливо почесним хрестити дорослих людей у ніч перед Великоднем) та Євхаристійна літургія. А закінчується служба традиційним проголошенням “Христос воскрес!”, на що віряни в храмі відповідають “Воістину воскрес!”.

Одним з атрибутів католицького Великодня вважаються крашанки. Крашанки бувають одно- та різнокольоровими, а також з різноманітними малюнками. Крім того, багато де символом цього свята є кролик. Діти вірять в історію про те, що він ховає у своє гніздо різнокольорові шоколадні яйця, а потім роздає їх слухняним і вихованим малюкам. За традицією, таке яйце потрібно знайти Великоднім ранком десь на теренах свого будинку.

Результат пошуку зображень за запитом "католицький великдень"

Святкове меню дуже різноманітне – булочки у формі голубів або кроликів, запечена гуска, курка, пряники у формі ягнят. З солодких страв на Великдень часто печуть пряники у формі великодніх Кроликів, а також роблять льодяники, булочки, карамельки у вигляді цієї ж тварини.

Результат пошуку зображень за запитом "католицький великдень"

Обов’язковим на Великдень є відвідування церкви. Звідти приносять освячену воду і вогонь, від якого запалюють свічки, щоб очистити будинок від злих духів.

У кожній католицькій країні є свої цікаві особливості святкування цього чудового свята.

  • В Австралії дуже популярними є шоколадні яйця великих розмірів, а також тварини: кролик і билби. Традиційне меню жителів цього континенту на Великдень – смажена яловичина або баранина або курча з овочами. А вранці після служби, парафіяни їдять солодкі гарячі булочки.
  • У Німеччині святкування Великодня проходить два дні: неділя та понеділок. Ввечері у суботу по всій країні розпалюються великодні багаття. Люди вірять, що у вогні згорають всі їх гріхи, погані думки і зима. На Великдень німці дарують великодніх зайців і яйця – це вже давно склалася традиція. Символом відродження в Німеччині вважається вінок, який вішають на вікна та двері. Його плетуть з чого завгодно, головне, щоб це було красиво. Потім ці вінки висвітлюють в храмах і дарують своїм близьким і знайомим.
  • В Англії існує звичай в Страсний четвер роздавати милостиню нужденним. У Страсну п’ятницю англійці, як правило, снідають свіжими булочками з родзинками і зображенням хреста. Перед святом будинки, храми і кімнати прикрашаються квітами. Навіть банкетний стіл і той повинен бути весь усипаний свіжими бутонами. Зазвичай вибирають лілії. Ці квіти у англійців є символом жіночності, материнської любові та ніжності. Англійські католики вважають за краще грати весілля саме в святкові дні.
  • У Франції існує цікава традиція: як тільки починається Страсна П’ятниця, всі дзвони замовкають. І мовчать до самої Пасхи. А батьки кажуть своїм діточкам, що дзвіночки “відлетіли в Рим”. Пост французи не витримують, але в неділю обов’язково відвідують церкву. Традиційне блюдо у них смажене курча.
  • В Італії святкування Великодня завжди відбувається з розмахом. У Страсну п’ятницю звершується хресна хода від Колізею до Палатина храму. А на площі Собору Святого Петра в день Воскресіння Христового Папа Римський усіх благословляє і виголосив святкову проповідь.
  • В США святкують Великдень по-різному, оскільки це багатонаціональна країна. У багатьох містах проходять великодні вуличні ходи. Існує традиція, коли діти приходять до Білого дому з кошиками розфарбованих яєць і беруть участь у змаганні – хто далі пройде яйце вниз по галявині. Традиційний пасхальний стіл в американців такий: шинка, картопля, фруктовий салат і овочі. Символом Великодня в Америці вважається лілія.
  • У Польщі також святкують Великдень два дні. За столом збираються всією сім’єю, а трапеза починається з молитви. Великодній сніданок складається з освяченої паски, яєць, хрону, м’яса та ковбаси. На Великдень також прийнято пекти “баби”. “Баби” печуться з солодкого дріжджового тіста у величезних циліндричних формах, а їх начинка може бути найрізноманітніша: від марципана до шоколаду.

Карпатський оглядач