Цей день в історії

Велика хартія вольностей – частина британської конституції

Свого часу прийняття цього документу стало великою сенсацією, заклавши підвалини розвитку демократичних інституцій в Англії.

Іоанн став монархом у 1199 році по смерті свого брата короля Річарда Левове Серце і його правління характеризувалися послідовністю політичних та військових невдач – Англія втратила Нормандію, аристократія була обкладена великими податями на підтримку військових кампаній, а церковне майно з санкції папи Іннокентія III було частково продане для поповнення державного бюджету. Після поразки у Нормандській кампанії 1214 року архієпископ Кентерберійський закликав баронів добитися від короля закріплених законом гарантій свобод. У 1215 році аристократія збунтувалась і 15 червня 1215 року король Іоан був змушений погодитися на прийняття Вимог Баронів, котрі після невеликого редагування і склали основу Хартії вольностей.

Будучи в момент прийняття скоріше реакційним, ніж прогресивним документом, Велика хартія заклала основи розвитку демократичних інститутів Англії на багато сторіч наперед. Вона вміщувала 63 статті, що регулювали питання права власності, свободи та особистої недоторканності англійських баронів та інших осіб, які володіли землею, й обмежувала владу короля і чиновників над людиною. Усім вільним людям Хартія гарантувала їхні звичаї і вольності, англійська церква визнавалась вільною, а її сеньйором визнавався папа римський. Піддані королівства дістали право виїжджати з країни і “повертатися y повній безпеці по суші і по воді”.

Для контролю за додержанням Хартії король утворив раду з 25 баронів, з якої пізніше утворився парламент Англії. Велика Хартія вольностей була підтверджена королем Генріхом ІІІ в 1225 pоці і остаточно Едуардом І в 1297 році. Разом з Хабеас корпус акт (1679), Білем про права (1689) і Актом про престолонаслідування (1701). Велика хартія вольностей є частиною британської конституції.

Підписаний королем в 1215 році оригінал документа не зберігся. Однак збереглося чотири оригінальних копії Magna Carta і тринадцять середньовічних копій документа, чотири з яких датовані 1297 роком. У 2009 ЮНЕСКО включило Велику хартію вольностей до реєстру “Пам’ять світу”.

Цей день в історії