Цей день в історії

Васко Нуньєс де Бальбоа відкрив Тихий океан

В епоху комп’ютерів та Інтернету важко уявити собі, що ще кілька століть тому про багато речей було невідомо більшості жителів планети. І мова не лише про сучасні винаходи, а й про ті речі, які існували лише в кількох тисячах кілометрів.

Васко Нуньєс народився близько 1475 року і у віці 25 років найнявся моряком до експедиції конкістадора Родріго де Бастідаса, яка вивчила близько тисячі кілометрів північного узбережжя відкритої два роки перед тим Південної Америки. Вимушено опинившись на Еспаньйолі, Бальбоа зайнявся вирощування цукрової тростини і розведенням свиней, але розорився, заліз у борги і, ховаючись від кредиторів, “зайцем” попав на одне із суден експедиції Алонсо де Охеда, яка в 1509 році відправилася на освоєння колонії Нова Андалузія на території сучасних Колумбії і Венесуели. Разом з Бальбоа у цьому плаванні звичайними моряками брали участь майбутній завойовник Перу Франсіско Пісарро і підкорювач Мексики Ернан Кортес.

1 вересня 1513 року Васко Нуньєс де Бальбоа самостійно вирушив на пошуки невідомої країни на чолі загону зі 190 іспанців і 600 провідників-туземців. Подолавши за три тижні близько 110 кілометрів, 25 вересня з вершини гірського хребта він побачив побачив безкрайні води Тихого океану, який назвав Південним морем.

29 вересня 1513 року експедиція досягла затоки на його узбережжі, яку було названо Сан-Мігель в честь свята Архангела Михайла. Пограбувавши місцеві племена, іспанці захопили багато золота, після чого на кількох каное, незважаючи на погану погоду, допливли до острова, що виднівся з берега, де у туземців забрали великі скарби перлів (за що дали назву архіпелагу, яку він носить і сьогодні, – Перлинні острови). В кінці листопада Бальбоа вирушив назад, але вже іншим маршрутом, продовжуючи завойовувати території та грабуючи індіанців, і 19 січня 1514 року прибув до Санта-Марія-ла-Антігуа. Надіслані Бальбоа до Іспанії 20% здобутого багатства і звістка про відкриття нового моря спонукали короля спорядити експедицію під керівництвом конкістадора Педро Аріаса де Авілу, який у липні 1514 рокуприбув в Дарьєн з найбільшим на той час флотом із 17 кораблів і з 1500 солдатами.

За розпорядженням Фердинанда II 23 вересня 1514 року де Авіла став новим губернатором Дарьєна, в Бальбоа отримав титул аделантадо (завойовник) Південного моря. Покірно прийнявши пониження в посаді, в 1516 році Бальбоа одружився з дочкою де Авіли, збудував верф, де звів чотири кораблі, на яких почав досліджувати тихоокеанське узбережжя. У 1518 роцівін потай від губернатора спорядив експедицію з 50 довірених людей на пошуки легендарної країни Перу. Але його задум розкрився, Бальбоа був заарештований загоном Франсиско Піссаро і 15 січня 1519 року його обезголовили за вироком суду.

Цей день в історії

Залишити коментар