Цей день в історії

Вандали захопили Рим

І таке сталося
2 червня 455 року війська короля вандалів Гейзеріха, який завірив папу Лева II не спалювати місто і не вбивати його жителів, безперешкодно увійшли в Рим і розграбували його протягом двох тижнів. Вандали спустошили імператорські палаци, зняли з Капітолію позолочений дах, вивезли трофеї імператора Тіта, захоплені ним при штурмі Єрусалима, і багато інших цінностей. Разом із награбованим в Карфаген була вивезена імператриця Ліцинія Євдоксія і її дочки Плацидія і Євдокія.
В 429 році племена вандалів і аланів, які за попередні 40 років розорили Галлію (406) та Іспанію (409), переправились через Гібралтар, де розпочали успішну війну проти римських намісників у Північній Африці. В 439 році війська вандалів захопили Карфаген, проголосивши його столицею свого королівства, яке через три роки визнав римський імператор Валентиніан III.
В результаті інтриг римський сенатор Петроній Максим зумів спочатку ослабити владу Валентиніана, а потім в результаті змови 16 березня 455 року вбити його і самому стати імператором. Щоб помтитися Валентиніану, який свого часу зґвалтував його жінку, Максим під загрозою смерті змусив Євдоксію, вдову Валентиніана, вийти за нього заміж. За допомогою вона звернулась до короля вандалів Гейзеріха, повідомивши, що Максим має намір одружити свого сина Паладія з дочкою Валентиніана Євдокією, яка була заручена з сином Гейзеріха.

Гейзеріх, король вандалів
Гейзеріх, король вандалів
Практично зразу Гейзеріх вирушив у похід на Рим. Це викликало в місті паніку і заколоти, в результаті яких 31 травня Петроній Максим був убитий розлюченим натовпом, невдоволеним його бездіяльністю перед загрозою захоплення Риму, – він був забитий до смерті камінням, після чого його тіло було розірване на шматки і скинуте у Тібр. 2 червня вандали вже були біля воріт Риму, де їх зустрів папа Лев I, якому вдалось умовити Гейзеріха не спалювати місто і не вбивати його жителів. Рим методично розграбовувся протягом двох тижнів і імператорські палаци, зняли з Капітолію мідний дах, вкритий позолотою, вивезли трофеї імператора Тіта, захоплені ним при штурмі Єрусалима в 73 році, і багато інших цінностей. Тисячі людей задля викупу були взяті в полон.
Євдоксія і її дочки були вивезені в Карфаген, де одна з них була видана заміж за сина Гейзеріха Гунеріха, який по смерті батька став королем вандалів і вандалів, а її сестра і мати через два роки були віддпущені і виїхали на батьківщину Євдоксії в Константинополь. У 476 році керівник германських найманців Одоакр повалив владу імператора Ромула Августа і Західна Римська імперія перестала існувати, а в 480 році помер Юлій Непот – останній, хто носив титул римського імператора.
Близько 500-го року внук Гейзеріха, Трасамунд, відправив до правителя Італії і Риму Теодоріха посольство просити в дружини його сестру Амалафріду. Теодоріх послав йому «…і сестру, і тисячу знатних готів, і 5 тисяч воїнів», а також подарував частину Сицилії, яка свого часу стала приводом для війн між Карфагеном і Римом. Так два непримиренних ворога поріднилися і примирились, коли кожна з країн була знищена.
Вандальське королівство проіснувало менше ста років – в 534-у війська імператора Юстиніана знищили його, включивши території Північної Африки да Східної Римської імперії, а скарби, награбовані вандалами в Римі були перевезені в Константинополь. І хоча нема жодних свідчень, що вандали в Римі плюндрували церкви та історичні пам’ятники, як це робили варвари в 410 році, з часів Французької революції 1789 року термін “вандалізм” увійшов у багато мов світу як синонім деструктивної поведінки людини, яка знищує або оскверняє предмети мистецтва та культури.