Економіка

Валютна децентралізація або Запровадження віртуальних грошей на місцях

Говорячи про децентралізацію, не варто забувати, що фінансове питання в даному разі стає особливо актуальним.

Громадяни витрачають свій час, надають послуги і отримують купівельну спроможність у формі грошей. А гроші — це папір, фарба та розпорядження “зверху” вважати даний типографський набір щастям і вищим благом. Але фактично гроші є простим інструментом обміну.

На початку ХХ століття геніальний економіст Сільвіо Гезелль, який значно випередив свій час, справедливо вважав, що головним джерелом всіх бід є процентний кредит, і що, коли гроші стануть фіатними (тобто тільки засобом платежу), процентний кредит самоскасується, і люди заживуть щасливо. Гезелль також вирахував, що державі не буде ніякої необхідності збирати податки і буде набагато вигідніше отримувати комісію від  перерахувань всіх грошей від платників до одержувачів. Держава б просто випускала гроші, передавала б їх у власність громадянам та отримувала б комісію від всіх грошових транзакцій (як сьогодні працюють VISA, MasterCard). Свій експеримент він провів в деяких містах Німеччини та Австрії де була впроваджена місцева валюта. Результати вражали, так як міста стрімко економічно розвивались. Через деякий час уряди країн побачили в цьому експерименті зазіхання на монополію в банківській справі і припинили діяльність “вільних грошей”.

Повернемось у ХХІ століття де гроші стали цифрою на комп’ютері. Більшість людей використовує кредитні карточки і реалізувати механізм “вільних грошей” стало дуже просто. Необхідно на регіональному рівні ввести місцеві кредитні карточки, розробити систему знецінення віртуальної валюти та запустити їх між всіма підприємствами та людьми в регіоні. Віртуальна валюта легко конвертуються у традиційні валюти за межами регіону. Тобто не потрібно придумувати колесо, щоб зрозуміти яким чином створити локальну валюту та втримувати її на певній території.

Business Views